Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku začínají chybět odborníci

Klávesnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klávesnice | foto: Lidové noviny

PRAHA Velice brzy se už i Česká republika bude potýkat s tím, co nyní trápí vyspělejší země Evropy: s nedostatkem vysokoškolsky vzdělaných odborníků. Máme jich málo a desetina z těch nejlepších techniků chce odejít do ciziny.

Mezi profese, které v zemi budou scházet nejvíce, patří hlavně technici. Tito lidé jsou přitom pro ekonomiku klíčoví. Pokud se tedy v příštích letech nepodaří do technických škol „nahnat“ více studentů, České republice nezbude než náhradu hledat v cizině.

To je závěr nejnovější studie o vývoji zaměstnanosti, kterou provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. „Zcela evidentně tu chybí techničtí specialisté. Školství by na to mělo nějakým způsobem reagovat,“ říká Jana Vavrečková, která zmíněnou studii zpracovala.

Firmy v Česku už teď obtížně hledají například elektroinženýry, odborníky na výpočetní techniku nebo strojní inženýry. Změnit to k lepšímu bude složité. Přesně o tyto profese totiž stojí i firmy v nejvyspělejších zemích EU.

„Nedostatek technicky vzdělaných odborníků je celoevropský trend. V těch nejvyspělejších státech to řeší různými nabídkovými programy a snaží se nalákat experty z méně vyspělých zemí,“ podotýká Vavrečková.

Život v cizině a nepoměrně vyšší platy dokážou mladé vzdělané Čechy přitáhnout. Podle zmíněné studie odejde v příštích letech do ciziny až desetina těch nejlepších studentů, kteří nyní na vysokou školu chodí.

V tomto případě však už nejde pouze o techniky, ale i o další důležité profese. Například o lékaře, kterých bude podle Vavrečkové brzy rovněž nedostatek. „Přesnou studii na toto téma ale zpracujeme až letos. Chceme zjistit, jaké mají mladí lékaři a studenti posledních ročníků medicíny migrační úmysly,“ vysvětluje analytička.

Polovina techniků nepřežije ani prvák
Co se týká nedostatku technických odborníků, Vavrečková upozorňuje: školy na to musí urychleně reagovat. „Technické vzdělání se tu v posledních patnácti letech podceňovalo ve prospěch humanitních studií,“ říká Vavrečková.

Podle Vladimíra Roskovce z Centra pro studium vysokého školství je ale problém jinde. Technických škol je podle něho v zemi dost, jenže na ně nikdo nechce chodit. „Je to velice náročné studium, které ne každý vydrží,“ říká Roskovec.

To dokládají i průzkumy, podle kterých polovina studentů techniky skončí ještě v prvním ročníku. Školy připravující budoucí inženýry se snaží dělat kdeco, aby mladé lidi nalákaly: zjednodušily už přijímačky i upravily celé studijní programy. Zatím bez většího úspěchu.

České republice tak nejspíš nezbude nic jiného, než špičkově vzdělané odborníky hledat v zahraničí. Projekt, který se na to zaměřuje, zkušebně funguje už tři roky pod hlavičkou ministerstva práce a sociálních věcí.

Od té doby tu práci našlo už 378 cizinců, z toho 193 s vysokoškolským diplomem. Tito lidé pocházejí hlavně z Bulharska, Běloruska, Kazachstánu a Ukrajiny. Práci i bydlení si museli najít sami, proti jiným cizincům ale mají tu výhodu, že když vydrží, dostanou trvalý pobyt už za dva a půl roku. Obvyklá lhůta je přitom deset let. Podle ministerstva je o to obrovský zájem.

Kdo chybí nejvíce?
Strojní inženýři pro vývoj, technologii a konstrukci, počítačoví specialisté, odborníci na informační technologie, elektroinženýři.

O které profese mají zahraniční firmy největší zájem?
Kromě technických odborníků hledají i experty na finance, rozpočty, účetnictví a personalistiku.

Které české odborníky lákají firmy v zahraničí?
Především lékaře. Dále chtějí počítačové a IT experty, lidi s dobrou jazykovou výbavou, nejlépe se znalostí ruštiny a s obchodními kontakty na východ.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!