Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V chlupech ‚nejlepšího přítele člověka’ se koronaviru daří. Dávat psům roušky je ale naprostý nesmysl

Děti s rouškami na ústech koukají přes okno auta v izraelské Haifě. | foto: Reuters

Premium
Praha - Někteří majitelé psů se snaží zvířata chránit před virovou nemocí Covid-19 i nákupem roušky. Lidé se ale nemusí obávat, že by se jejich domácí mazlíčci nakazili novým typem koronaviru. „Je to skutečně nepravděpodobné. Virus by musel být v nějaké mutaci, ale v téhle podobě by se neměl přenést z člověka na zvíře,“ řekl na dotaz serveru Lidovky.cz epidemiolog a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Ke konci minulého týdne se sice v čínském Hongkongu objevil pes, u nějž lékaři vůbec poprvé zjistili pozitivní testy na nový typ koronaviru, vypadá to ale, že vir byl přítomen jen v jeho chlupech, nikoliv v těle, psal ve středu portál CNN.

Americká CNN později  uvedla, že pes přeci jenom mohl vykazovat slabou přítomnost patogenu. Zvíře se podle expertů z  hongkongského Úřadu pro zemědělství, rybolov a životní prostředí mohlo nakazit od své nemocné majitelky. Onemocnění COVID-19 se však u něj nejspíše nerozvine.

„V tuto chvíli nemáme žádný důkaz o tom, že by domácí mazlíčci mohli být zdrojem nákazy COVID-19 nebo že by se onemocnění u nich mohlo rozvinout,“ uvedl ve čtvrtek nejmenovaný mluvčí hongkongského úřadu.

„Šlo nejspíš o povrchovou kontaminaci,“ řekl ve středu LN náměstek Prymula. Stejně jako se virus drží na povrchu předmětu, může přežívat i na povrchu zvířete. Přičemž zvířecí srst představuje pro nový typ koronaviru ideální prostředí.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat