Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V dětství býval terorista. Teď ho soudí

Česko

Po osmi letech začal proces s Kanaďanem Omarem Khadrem, nejmladším vězněm na americké základně v Guantánamu

WASHINGTON/PRAHA Od doby, kdy ho chytili na bitevním poli v Afghánistánu, uplynulo již osm let. Bylo mu pouhých patnáct let, když na afghánsko-pákistánských hranicích hodil granát, který zabil amerického vojáka. Teprve včera předstoupil Kanaďan Omar Khadr před vojenský soud v kubánském Guantánamu, kde v tamní věznici pro podezřelé z terorismu strávil třetinu svého života.

Jeho případ je ostře sledovaný hned z několika důvodů. Jedná se o bezkonkurenčně nejmladšího teroristu, který byl kdy Američany zadržen. Podle některých zdrojů je od druhé světové války prvním člověkem, který je souzen za zločin spáchaný v tak nízkém věku. A navíc jde o první proces s vězněm z Guantánama za dobu administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Právníci během pondělního předběžného slyšení vykreslili dvě podoby dnes 23letého Khadra. První jako dětskou oběť vtaženou do války dospělými. Druhou coby bojovníka teroristické organizace Al Kajda. Khadrovi advokáti a ochránci dětských práv se přiklánějí k první verzi. „Není to opravdový válečník Talibanu. Je to dítě, které nemělo v životě štěstí,“ citoval britský The Guardian Dennise Edneyho, Khadrova právníka. Také OSN varuje, že proces může vytvořit nebezpečný precedens.

Přiznání pod tlakem?

Omarův otec Ahmed Saíd Khadr byl kanadský občan, který se narodil v Egyptě. Když byly chlapci dva roky, rodina se přestěhovala do Pákistánu, kde otec sháněl finanční prostředky na podporu teroristů. O čtyři roky později Omar málem zemřel, když v Afghánistánu šlápnul na minu. Po krátkém pobytu v Kanadě za účelem jeho uzdravení se rodina přestěhovala do afghánských hor, kde žila v blízkosti vůdce Al Kajdy Usámy bin Ládina. Podle Američanů Omar právě v této době dostal výcvik v používání zbraní, výrobě výbušnin a nasbíral další podobné vědomosti nezbytné pro život teroristy.

Do zajetí padl 27. června 2002. Když se američtí vojáci blížili k pevnosti Al Kajdy na východě Pákistánu, chlapec odjistil granát, usmrtil s ním vojáka Christophera Speera a dalšího muže vážně zranil. Sám přitom utrpěl dvě střelné rány. Jakmile ho američtí lékaři ošetřili, putoval do Guantánama. K činu se přiznal, jenže později uvedl, že tak učinil z donucení. Jak tvrdí jeho právníci – ze strany Američanů s ním bylo nelidsky zacházeno a vyhrožováno znásilněním či zabitím. Právě pondělní stání mělo rozhodnout o tom, zda bude přiznání bráno jako berná mince během procesu. Žalobci přišli s videem, které mělo dokázat, že se dozorci na Guantánamu k vězni chovali slušně. Záběry ukazují 19letého Khadra, kterému strážci přicházejí říci, že ho musí na základě nařízení Červeného kříže zvážit. Khadr se začíná vzpouzet a odporovat. Poté odchází na toaletu a pláče, že je na Guantánamu nelegálně a že je obětí amerického boje proti teroru. „Pravidla neříkají, že je povoleno zatknout dítě a zbavit ho jeho práv... jsem snad zvíře?“ křičí na videu. „Dříve či později se Bůh za nás pomstí a sešle na vás lidi, kteří vás budou mučit,“ vyhrožuje podle zpravodajských agentur Khadr na videu. Strážce, který ho drží, ho vyzývá ke klidu a říká: „Všechno, co máš udělat, je stoupnout si na váhu. Nic se ti nestane, nic špatného.“

Podle stanice France 24 Khadr po celou dobu promítání videa četl časopis a ani okem nepohlédl na obrazovku. Soudce nakonec rozhodl, že jeho předchozí přiznání může být během soudu použito proti němu. Khadr je obviněn z celkem pěti zločinů. Nabídku, že když se ke všemu přizná, může strávit dalších pět let na Guantánamu a zbývajících 25 si odsedět v Kanadě, odmítl. Nyní mu hrozí až doživotí.

Autor: