Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác

V druhém dílu Turné slavil Loitzl

GARMISCH-PARTENKIRCHEN Rakouský skokan na lyžích Wolfgang Loitzl vyhrál druhý závod Turné čtyř můstků v německém GarmischPartenkirchenu a dostal se do průběžného vedení.

Loitzl oplatil těsnou porážku z úvodního dílu v Oberstdorfu švýcarskému lídrovi Světového poháru Simonu Ammannovi a o pouhých 0,5 bodu ho vystřídal v čele.

Nejlepší čeští skokané Roman Koudelka a Jakub Janda si oproti umístění ve třetí desítce v Oberstdorfu polepšili. Koudelka byl díky povedenému druhému kolu třináctý, vítěz Turné z roku 2006 Janda skončil o čtyři příčky za ním.

Osmadvacetiletý Loitzl se v dramatickém finále dočkal nejen prvního vítězství na Turné, ale vůbec premiérového triumfu v SP.

Po prvním kole přitom ztrácel na vedoucího Ammanna 7,4 bodu a zdálo se, že skončí počtvrté za sebou druhý. Úřadující mistr světa však ve druhém kole nenavázal na svých 140 metrů z prvního skoku. Jeho 134,5 metru bylo o dva metry kratší než Loitzlův výkon – ten navíc dostal lepší stylové známky a vyhrál o 1,7 bodu.

Třetí skončil s velkým, šestnáctibodovým odstupem Fin Harri Olli.

„Tohle byl superskok, budu si ho pamatovat. Jeden z mých nejlepších v kariéře a také nejdůležitějších. Pokud budu takové skoky předvádět častěji, bude si muset i Simi (Ammann) dávat pozor,“ uvedl po svém prvním triumfu ve dvanácté sezoně SP Loitzl, jenž má ve sbírce čtyři zlata z MS v soutěži družstev.

Pokud se nestane nic mimořádného, o vítězi Turné se zřejmě rozhodne pouze mezi ním a Ammannem. Třetí v průběžném pořadí Rakušan Gregor Schlierenzauer ztrácí na vedoucí duo už 23 bodů.

Ammann, jenž jako jediný vynechal středeční kvalifikaci, si navzdory dnešní porážce upevnil vedení v SP. Před Schlierenzauerem, s nímž se utkal v prvním kole, vede o 155 bodů.

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

Koudelkovi pomohly k dobrému umístění dva vyrovnané skoky 124 a 124,5 metru, díky nimž se posunul z 22. místa po prvním kole o devět pozic. Lomnický skokan dlouho ve druhém kole vedl, než ho překonal Švýcar Küttel, jenž ho už porazil v k. o. systému v prvním kole. Koudelka se do bojů o body dostal jako poslední poražený. „Byl jsem nahoře na můstku, když mi řekli, že postupuju,“ vyprávěl Koudelka. Psychika mu prý pomohla k dobrému výkonu i v druhém kole. „Skok to byl dobrý, myslím, že výkonnost půjde nahoru,“ věřil ve zlepšení. Janda si udržel sedmnáctou pozici z prvního kola. Už po prvním skoku skončil závod pro Ondřeje Vaculíka, Borek Sedlák nepostoupil z kvalifikace. čtk