Podle předpokladu energetiků by měla společná odstávka trvat zhruba tři týdny. Termíny bude vedení elektrárny upřesňovat podle průběhu prací a výsledků kontrol.
„Rozsah prací, které nás během třítýdenního souběhu odstávek bloků čekají, není malý. Počet úkolů pracovních příkazů této společné odstávky je asi 2000,“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Delší odstávka prvního bloku
Výkon druhého výrobního bloku Dukovan začali energetici snižovat v pátek v 19:00. První turbosoustrojí odpojili v 02:00, druhé o tři hodiny později. Tento blok by měl stát tři týdny. Delší odstávka prvního bloku spojená i s výměnou části paliva potrvá zřejmě do poloviny srpna.
Odstávku obou bloků využijí technici především k údržbě společných zařízení centrální čerpací stanice, klapek a propojek sacích jímek a části potrubí cirkulační, technické a požární vody. Připravují výměnu klapek na přívodu surové vody do elektrárny a jejím rozvodu.
Rozsáhlá údržba čeká systém cirkulační chladicí vody, který odvádí zbytkové teplo od turbín do chladicích věží, a také další systémy. Poprvé od spuštění elektrárny budou současně odstavené dvě chladicí věže kvůli obnově jejich plášťů a zařízení.
„Elektrárnu Dukovany chceme, stejně jako Temelín, provozovat celkově nejméně 60 let, což odpovídá světové praxi. Tomu musíme přizpůsobovat jak investice, tak i rozsah kontrol,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Letos vyrobila přes 7,4 TWh elektřiny
Bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Loni elektrárna Dukovany dodala 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což byla její pátá nejvyšší roční výroba. Od začátku letoška elektrárna vyrobila přes 7,4 TWh elektřiny.
O stavbu nového dukovanského bloku se ucházejí francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Společnost ČEZ vyzvala všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek, a to do poloviny letošního září.