20. srpna 2010 10:59, aktualizováno  10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Hřensku hrozí pád skály, silnice do Janova je uzavřená

Hřensko po povodni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřensko po povodni | foto: ČTK

HŘENSKO Silnice mezi Hřenskem a Janovem je neprůjezdná. Geologové ji uzavřeli kvůli hrozícímu pádu skalního bloku.

Práce na zajištění skály byla naplánovaná na konec července a provoz na silnici původně neměla omezit, prudké přívalové deště o prvním srpnovém víkendu ale zhoršily jeho stabilitu.

"Silnice bude uzavřená nejméně do konce srpna", řekl dnes mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Uzavřená silnice mezi Hřenskem a Janovem
Klikněte pro zvětšení

"Po vyhodnocení zjištěných pohybů musela být silnice z bezpečnostních důvodů uzavřena. Kvůli možnému ohrožení pracovníků provádějících sanaci byly rovněž přerušeny sanační práce," dodal mluvčí.

Nestabilita skály o objemu 40 metrů krychlových byla známá již dříve, proto správa parku zpracovala žádost a získala prostředky na sanaci z Operačního programu Životní prostředí.

"Po víkendu nainstalujeme na skalní objekt speciální monitorovací systém a dálkovým přenosem dat. Díky tomuto systému bude možné ověřit míru ohrožení životů a majetku. Na základě naměřených údajů budeme o dalším postupu moci rozhodnout nejdříve 31. srpna," řekla Zuzana Vařilová, geoložka Správy národního parku.

Právě 31. srpna geologové rozhodnou, do kdy bude muset být silnice uzavřená. Komplikovaná objízdná trasa prodlouží 1,5 kilometru dlouhý úsek mezi Hřenskem a Janovem téměř až třicet kilometrů.

"Jsou dvě možnosti. Buď kaňonem Labe nebo přes Srbskou Kamenici," řekl Salov. První možnost měří 24 kilometrů, druhá ještě o šest kilometrů víc.

Po přívalových deštích, které Ústecký kraj zasáhly na začátku srpna, se v Hřensku zhoršila stabilita dalších pěti sledovaných skal

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz