30. dubna 2009 9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V izolaci v Česku je už 20 lidí. Možná mají prasečí chřipku

PRAHA V Česku už je kvůli prasečí chřipce 20 lidí v domácí izolaci. Informoval o tom hlavní hygienik Michael Vít. Tři pacienti leží s podezřením na nákazu novým typem viru v nemocnici.

Počet lidí, kteří mají po návratu z Mexika lehké potíže s horními cestami dýchacími, a jsou proto v domácí karanténě, se zvýšil na 20 z původních 16.

"Včera (ve středu) v podvečer byli vyšetřováni další čtyři pacienti, čeští turisté, kteří volně cestovali po Mexiku," řekl Vít. Měli podle něho zvýšenou teplotu.

Podle Víta by dnes měly být známy výsledky testů tří pacientů, kteří leží v Česku v nemocnici s podezřením na virus prasečí chřipky. Jejich klinický stav ale nenasvědčuje tomu, že by se u nich nákaza mohla potvrdit, uvedl hygienik. Dva jsou umístěni v nemocnici na pražské Bulovce, jeden v Ostravě. Všichni rovněž nedávno navštívili Mexiko.

Česko prověří pandemické plány
K tomu, že Světová zdravotnická organizace ve středu zvýšila stupeň varování před prasečí chřipkou ze čtvrtého na předposlední pátý stupeň, dnes Vít poznamenal, že čeští odborníci tento vývoj předjímali.

"Předcházeli jsme to, sešli jsme se se všemi resorty v rámci epidemiologické ústřední komise," uvedl. Zopakoval, že je třeba důsledně prověřit pandemické plány a že o jejich upřesnění by se mohlo jednat příští týden.

"Jednáme se všemi výrobci vakcín, jednáme s oběma výrobci antivirotik o tom, zda by ještě nešlo posílit zásoby léků v České republice," dodal dnes hlavní hygienik.

Turisty vracející se z Mexika prověří termokamery
Až 180 českých turistů se má z Mexika, odkud se nemoc začala šířit po celém světě, vrátit o víkendu. Na pražském ruzyňském letišti proto budou instalovány termokamery, které by pomohly odhalit rizikové případy. Už na palubě změří pasažérům teplotu stevardi, kteří je zároveň poučí o příznacích chřipky a možnosti nechat se vyšetřit v ambulanci přímo na letišti.

Takzvanou prasečí chřipku, kterou provázejí obavy z pandemie, ve středu potvrdili zdravotníci ve dvou sousedních státech Česka: Německo ohlásilo tři případy nákazy a Rakousko jeden. Podezření na první výskyt onemocnění se prověřují i na Slovensku a v Polsku. V Mexiku se počet obětí nemoci odhaduje až na téměř 160. Ve středu na novou chřipku zemřelo v USA dvouleté dítě původem z Mexika.

O situaci budou dnes odpoledne jednat v Lucemburku ministři zdravotnictví zemí EU. Mají prodiskutovat a navrhnout řešení v boji proti šíření prasečí chřipky ve světě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz