Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

V Japonsku šéf firmy nerozhoduje

Česko

Ředitel Ústavu Dálného východu UK Jan Sýkora říká: „Od určité pozice v japonské firmě, klesá zodpovědnost kterou daný jedinec má.“

* LN Je pro Japonsko typická nepružná firemní kultura závislá na počtu odpracovaných let?

To záleží na konkrétní společnosti. Během posledních 10 až 15 let se však situace začíná měnit. Tato změna se týká především firem, které exportují nebo přímo v zahraničí vyrábějí. Například automobilky Nissan či Toyota tento postup z větší části opustily. Jinak by totiž v západní konkurenci neobstály.

* LN Kdo tedy v japonské firmě nese odpovědnost, pokud se něco stane?

Obecně systém řízení v Japonsku je od Západu podstatně odlišný. Čím výše u nás stojíte ve firemní hierarchii, tím více máte pravomocí, ale o to větší máte také odpovědnost. V Japonsku to ale tak úplně neplatí. Od určitého stupně ve firemní hierarchii se tento poměr mění a s vyšší pozicí míra rozhodování a odpovědnosti spíše klesá.

* LN Co je tedy náplní funkce japonských šéfů velkých tradičních firem?

Lze říct, že člověk ve vedení společnosti je tam od toho, aby stmeloval a zajišťoval rovnováhu v rámci celého kolektivu. Je jakýmsi „moderátorem“ diskusí v rámci společnosti, ale problémy osobně neřeší.

* LN Jenže situace v Japonsku je kritická. Neměl by Masataka Šimizu uklidnit veřejnost?

Osobně se domnívám, že ano. Ale to, o čem jsem mluvil předtím, byla obecná situace japonských firem. Uvedu příklad. K celé tragédii se vyjádřil i císař. Ten sice řekl jen pár obecných vět, ale to, že vůbec vystoupil, je v poválečných dějinách země unikát.

* LN Není tedy zvláštní, že se ředitel společnosti, která za krizi může, téměř nevyjadřuje?

Jeden důvod je, že to může být zneužito proti němu. Další věcí je, že nevíte, jak je Šimizu informován. Zní to paradoxně, ale když vedoucí pracovník nemá odpovídající míru odpovědnosti, tak častokrát ani nemá k dispozici informace.

* LN Na jakém stupni se tedy to rozhodování v japonských firmách odehrává?

Mluví se o středním článku řízení. U nás bychom to přirovnali nejspíše k jednotlivým sekčním šéfům. Co je důležité, je také fakt, že odpovědnost nenese jednotlivec. Vlastní rozhodovací proces je konsenzuální záležitostí a konkrétní rozhodnutí záležitostí celé skupiny odpovědných pracovníků.

Autor: