Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Hrozí uvolnění lavinových desek

Běžkaři lyžují v horském středisku Červenohorské sedlo v Jeseníkách i za silného větru a sněžení. foto: ČTK

Olomouc - Horští záchranáři ve čtvrtek vyhlásili v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Za poslední dva dny napadlo na horách přes 30 centimetrů sněhu a hrozí uvolnění lavinových desek, řekl ve čtvrtek ČTK dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Třetí stupeň znamená již značné nebezpečí.
  10:49

Lavinové nebezpečí platí v Jeseníkách v místech, která leží v národní přírodní rezervaci mimo turistické trasy a lidé by tudy neměli chodit. Vyhledávají je však často vyznavači adrenalinového lyžování.

Silnice ve vyšších polohách Jeseníků pokrývá rozbředlý sníh, řidiči s ním musí počítat i na tahu přes Červenohorské sedlo

„V Jeseníkách během posledních dvou dnů napadlo zhruba 30 centimetrů nového sněhu. Sněžilo za vydatného severozápadního větru a sníh bude převážně uložen na závětrných svazích, což je Velký kotel, Malý kotel a mezikotlí. Z těchto důvodů jsme vyhlásili třetí lavinový stupeň. Platí všeobecné pravidlo, že při třetím lavinovém stupni, když napadne více nežk 30 centimetrů, by se lyžaři neměli pouštět do svahů, které jsou prudší nežk 30 stupňů,“ uvedl Hejtmánek.

Zvýšení lavinového stupně od čtvrtečního dne avizovala horská služba již ve středu na základě vydatného sněžení. Podle předpovědi ještě ve čtvrtek a zřejmě i v pátek znovu sněžit, uvedl Hejtmánek. „V lavinových katastrech budeme teprve měřit, vyhlásili jsme to však již dopředu, než to kluci potvrdí. Ty indikace na třetí lavinový stupeň jsou jednoznačné. Nechceme, aby došlo k nějakému maléru. Spousta skialpinistů tyto zprávy čte, ať už na webových stánkách či sociálních sítích,“ doplnil Hejtmánek.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. Lavinové katastry leží v Jeseníkách v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Králického Sněžníku, je v nich šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah. „Jsme v národní přírodní rezervaci a lidé by v těchto místech neměli co dělat, ale stát se to může,“ dodal dispečer jesenické horské služby.

V Jeseníkách byl tento stupeň naposledy vyhlášen loni na začátku ledna.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...