23. června 2017 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Popadané stromy komplikují dopravu v Čechách, tisíce domácností jsou bez elektřiny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hasiči odstraňují následky bouřky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odstraňují následky bouřky. | foto: Požáry.cz

ČECHY Popadané stromy po noční bouřce zkomplikovaly v pátek ráno provoz na řadě míst v Česku. Následky pociťují hlavně lidé ve Středočeském a Jihočeském kraji, kde kvůli stromům na kolejích či trakčním vedení nejezdí v některých úsecích vlaky. Velká zpoždění nabraly spoje i na hlavní trati Praha-Kolín. Tisíce domácností navíc zůstaly bez proudu. Hasiči po celé republice měli do rána téměř 800 výjezdů a následky bouřky budou odstraňovat ještě celý páteční den.

Na hlavním koridoru z Prahy do Kolína se porouchalo zabezpečovací zařízení, řekla tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Po bouřce se prověsilo trakční vedení v Nymburku, vlaky na trati z Prahy přes Lysou nad Labem nabíraly zpoždění až několik desítek minut. Některé osobní vlaky nejezdily, jiné jely odklonem přes Poříčany. Na hlavním koridoru měly vlaky zpoždění až 70 minut, poruchu zabezpečovacího zařízení se chvíli před osmou hodinou ráno podařilo odstranit.

S problémy se potýkaly vlaky i na některých jihočeských tratích. Zpoždění nabíraly rychlíky z Brna na České Budějovice. „Na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí, kde jezdí rychlíky od Brna a Jihlavy, je v úseku Horní Cerekev - Jihlávka rozsáhlá porucha trakčního vedení. To bude mít zřejmě velký vliv na vlaky, které jedou od Jihlavy do Jihočeského kraje ,“ sdělila mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Kvůli bouři je zavřená i trať 199 České Budějovice - Gmünd, v úseku Gmünd - Schwarzenau, výluka by měla skončit ve 12:00, jezdí tam náhradní autobusy.

Noční bouřky také zapříčinily výpadky proudu. V jižních Čechách a na jihu Moravy se bez elektřiny ocitly tisíce domácností. Podle společnosti E.ON šlo zejména o Břeclavsko, Hodonínsko a Jindřichohradecko. Firma, která distribuuje elektřinu v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském kraji, na Vysočině a částečně i v Olomouckém kraji, zaznamenala výpadek celkem asi u 8 000 domácností. Energetikům se postupně daří dodávky obnovovat, podle mluvčí Boženy Herodesové by měla být všechna odběrná místa funkční ještě dnes dopoledne.

Silné bouřky se obešly bez zranění.
Popadané stromy často zasáhly elektrické vedení.

Asi čtvrtina výjezdů hasičů připadla na Středočeský kraj, kde zaznamenali 200 událostí. „Normálně vyjíždíme zhruba k šesti technickým pomocím,“ uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Plné ruce práce měli i hasiči v Kraji Vysočina, kteří od čtvrtečních 20:00 do pátečních 6:00 zasahovali kvůli počasí u více než 160 případů. Nejvíce případů bylo na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na vozovky. Všechny silnice byly ráno průjezdné.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz