Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kataru hrajte radši v lednu

Česko

Sotva stačila veřejnost vzít na vědomí, že v honbě za fotbalovým mistrovstvím světa pro rok 2022 dohmátli jako první šejkové z Kataru, už se vyrojily rady, co by mohlo být jinak. Třeba jak by se šampionát vyhnul extrémním vedrům, jež v létě v této zemičce panují.

PRAHA S revoluční myšlenkou přispěchal Franz Beckenbauer, německý člen výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Jelikož v letních měsících dosahují teploty na Středním východě až padesáti stupňů Celsia, nechť se šampionát hraje v lednu nebo v únoru.

„To tam bývá kolem pětadvaceti stupňů. Program ligových soutěží by se v tom roce musel změnit, ale nemělo by jít o velkou překážku. Rozhodně by to byla alternativa k velkým výdajům, které by si vyžádala klimatizace na stadionech a ve fanouškovských zónách,“ uvedl pro Bild Beckenbauer, který stál v čele organizačního výboru mistrovství světa v Německu před čtyřmi lety.

„Protože kdybychom nic nezměnili, hráči i fanoušci by zápolili s neskutečnými vedry. Určitě by bylo mnohem lepší hrát za příznivějších klimatických podmínek, což by přineslo i větší zisky – příznivci by se rozhodli pro cestu do Kataru v mnohem větším počtu,“ dodal slavný hráč minulosti, který jako fotbalista získal titul mistra světa v roce 1974 v tehdejším Západním Německu a stejný úspěch zopakoval v roli trenéra o šestnáct let později v Itálii.

Pětašedesátiletý Beckenbauer se nevyhnul pohledu na možné „korupční praktiky“, jež údajně měly ovládnout curyšskou volbu pořadatelů šampionátů pro rok 2018 a 2022. Podle něj šlo o chybné řešení.

„Byl bych šťastný, kdyby byl pořadatel mistrovství světa pro rok 2022 určen později,“ konstatoval.

Zinedine Zidane, který se stal „tváří“ katarských organizátorů při kandidatuře, zřejmě nahlíží na tuto záležitost veseleji. Podle jedněch zdrojů měl od Kataru, který je třetím největším vývozcem plynu na světě, obdržet jedenáct milionů, podle jiných patnáct milionů eur.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!