Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

V kauze biolíh nikdo zatím k soudu nepůjde

Česko

  14:04
PRAHA - Žalobkyně zastavila trestní stíhání všech obviněných v takzvané kauze biolíh. Policie vinila šest lidí včetně dvou ministerských úředníků a někdejších členů ČSSD z korupce při zádávání státních zakázek na výrobu biopaliv. Podle státní zástupkyně Jany Hercegové není skutek trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné.

Soud foto: Reprofoto

Takzvaná kauza biolíh patří k těm, které vzbudily značný rozruch a vynesly do popředí téma korupce v politice. Kauza se týká chystaného zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv, které měla podle obvinění policie provázet korupce.

Kauza se objevila i ve zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubiceho jako doklad korupce v ČSSD. Byla také jedním z důvodů rezignace bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka. V tisku se objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli právě v této korupční kauze. Inspekce později zjistila, že trestný čin nespáchal.

Ústřední postavou aféry byl olomoucký lobbista a někdejší sociální demokrat František Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance a další lidi.

Policie na podzim 2005 zdokumentovala předání 15 milionů korun, které údajně měly sloužit jako úplatek. V březnu 2006 policisté obvinili z korupce ve státní správě šest lidí. Mezi nimi byli i Josef Láznička, v době obvinění tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury, a Ludmila Schwarzová, bývalá vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy.

Láznička byl vyloučen z ČSSD, na funkci ve fondu rezignoval letos v lednu. Schwarzová musela krátce po svém obvinění odejít z ministerstva, její členství v ČSSD bylo zrušeno.

Dalšími obviněnými byli představitelé a spoluvlastníci kolínské společnosti
Bioferm Jaromír Janata a Rostislav Polák. Ti měli o zprostředkování schůzky
s exministrem Miroslavem Grégrem požádat lobbistu Josefa Jurku, který byl
také obviněn.

Omluvy a návraty v ČSSD
"Jestliže dnes státní zástupkyně zastavila trestní všech obviněných v kauze
biolíh, tak se ukazuje, že zřejmě policie pracovala špatně. Buďto shromáždila málo důkazů, nebo v tomto případě vykonstruovala nějakou kauzu na základě věcí, které neobstály před státní zástupkyní," komentoval situaci předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Nyní by podle něj mělo přijít na řadu přezkoumání toho, jaká byla role policistů z ÚOOZ, kteří případ vyšetřovali. "Já si myslím, že to svědčí o kvalitě práce ÚOOZ a o tom, jakým způsobem ÚOOZ pracoval před volbami," podotkl bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.

Místní organizace ČSSD ve Velkém Meziříčí, jež Josefa Lázničku vyloučila ze strany loni v březnu, se mu omluví a nabídne mu obnovení členství.  Ludmilu Schwarzovou vyloučil kvůli obvinění z korupce z ČSSD její ústřední výkonný výbor, jehož byla členkou. Zároveň byla předsedkyní místní organizace ve Vatíně na Žďársku. Jejich osm členů tehdy namísto jejího vyloučení organizaci zrušilo.

Podle poslance a šéfa krajské ČSSD na Žďársku Karla Černého se musí Schwarzové omluvit orgán, jenž ji vyloučil. "Pokud se bude chtít stát znovu členkou ČSSD, může o to požádat třeba některou ze tří organizací ve Žďáru nad Sázavou," řekl Černý.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...