Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze Mostecké uhelné státní zastupitelství obžalovalo šest lidí

Česko

  10:39aktualizováno  14:55
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na šest lidí v rozsáhlé kauze Mostecké uhelné společnosti. K obžalobě o došlo v souvislosti s údajným privatizačním podvodem. Informovala o tom Česká televize. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl ČTK žalobce Petr Šereda.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Na dole Bílina se ročně vytěží zhruba 10 milionů tun uhlí (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Vyšetřování kauzy policie ukončila minulý rok. Označila pět ex-manažerů, které chtěla před soud postavit za podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti. Šlo o Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause, informoval web ČT.

Z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Hrozí mu až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií, uvedli žalobci. V kauze byl také obviněn miliardář Luboš Měkota, ten ale v roce 2013 zemřel. Ze zdravotních důvodů přestal žalobce stíhat také Pavla Muselu.

Podle informací na stránkách olomouckého vrchního státního zastupitelství www.justice.cz jsou podezřelí z vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, z koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Kauza svým rozsahem i náročností patří k největším v tuzemsku. „Mohu potvrdit, že rozsáhlostí i složitostí je to jeden z největších případů, kterým jsme se zabývali,“ uvedl pro Šereda. K soudu putovalo 25 000 stran spisu, materiál je ale podstatně rozsáhlejší. Podle Šeredy délku vyšetřování ovlivnila časová náročnost získávání důkazů ze zahraničí. Klíčovým bylo zajistit důkazy ze Švýcarska, z britského ostrova Man, z Lichtenštejnska či z Kypru, které mapovaly například toky prostředků a přesuny akcií, uvedl.

Advokátka obžalovaných Karolina Zelenková napsala, že jakýkoliv krok učiněný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je „zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků“, protože vůči stejným obviněným vede řízení i švýcarská justice, kde je kauza v závěrečné fázi. „Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v ČR,“ uvedla.

Škoda nejméně 3,2 miliardy korun

Podle žalobců byla České republice způsobena škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje.

Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Celková hodnota zajištěného majetku přesahuje podle žalobců 2,7 miliardy korun, uvedli žalobci na stránkách justice.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz nepravomocně potrestal manažery nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali. Kroky švýcarské strany sleduje i česká justice. Muži nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat