20. dubna 2017 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza elektrárny u Aše: soud zprostil obžaloby radního Červenku, úředníky a dvě firmy

Větrné elektrárny u Aše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny u Aše. | foto: Reuters

CHEB Soud v Chebu zprostil ve čtvrtek obžaloby radního Aše Jiřího Červenku (ODS), dva bývalé úředníky a firmy APB Plzeň a HUL-HO. Obžaloba je vinila z ovlivnění stavby větrných elektráren u Aše, za což prý Červenka dostal úplatek. Podle soudu se ale popisovaný skutek obžalobou vůbec nestal, řekl ve čtvrtek soudce Jiří Kutílek.

Obžaloba tvrdila, že Červenka jako radní ovlivnil úředníky, aby v rozporu se zákony umožnili stavbu větrných elektráren u Aše. Za to měl dostat dva miliony korun přes firmu HUL-HO, jejímž byl jednatelem. Jenže podle soudu všechna rozhodnutí městského úřadu v Aši, která žalobce napadá, později prošla kontrolou krajského úřadu bez výhrad.

Podobně i dva miliony korun, které zaplatila APB Plzeň firmě HUL-HO, prověřil finanční úřad a neshledal, že by šlo o porušení zákona.

„Prvoinstanční soud prokázal, že je spravedlivý a rozumný. Jsem rád, že jsem po tři a půl roce utrpení slyšel, co soudce řekl. Potvrzuje to, že jde o zvůli některých policistů a státních zastupitelů,“ reagoval na rozhodnutí soudu Červenka.

Státní zástupce Viktor Böhm si ponechal lhůtu na odvolání. Jak ale řekl, „tento příběh asi ještě neskončil“.

Obhajoba se snažila dokázat, že veškeré kroky tajemníka a vedoucího stavebního úřadu byly snahou o nápravu nešťastného rozhodnutí odboru životního prostředí, který zamítl upravený projekt elektráren.

Spis, který měl 12 svazků, se zrodil na základě odposlechů při vyšetřování jiného případu, v němž figurovala společnost APB Plzeň. Ze stejných odposlechů vzešla i obžaloba proti Červenkovi a starostovi Aše Daliboru Blažkovi (HNHRM). V této kauze už chebský soud rozhodl také zproštěním obžaloby. Státní zástupce se ale proti verdiktu odvolal.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz