Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze skrytého ovládnutí Mostecké uhelné vypovídali exministři Zemanovy vlády Kužvart a Kavan

Česko

  15:28
Praha - V kauze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) v pondělí u soudu vypovídali jako svědci další dva ministři někdejší sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana, která v roce 1999 schválila prodej menšinového státního podílu ve firmě. Ani bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, ani exministr zahraničí Jan Kavan si však na podrobnosti k hlasování nevzpomněli.

Jan Kavan. foto: MAFRA - Dan Materna

Zemanův kabinet odsouhlasil prodej 46procentního podílu státu firmě Investenergy za 650 milionů korun. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS a jejich spolupracovníci Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký podvedli při prodeji stát nejméně o 3,2 miliardy korun. Podle státního zástupce spočíval podvod v tom, že ministři nevěděli, že skutečným nabyvatelem akcií budou manažeři MUS a že za ně zaplatí penězi z této těžební společnosti, kterou skrytě ovládli.

„Nevzpomínám si, že jsem tam byl, a nevzpomínám si na celou tu kauzu. Je to, jako byste se ptala egyptologa na nějakého faraona - pro mě je to pradávná minulost, zabývám se jinými věcmi,“ řekl předsedkyni soudního senátu Kužvart.

Ani přehrání zvukového záznamu z daného jednání vlády, kterého se Kužvart účastnil, mu neosvěžilo paměť. Nevzpomněl si ani na to, že v roce 2010 ho k věci vyslýchali švýcarští prokurátoři.

Kavan u hlasování skutečně nebyl. „Nebyl jsem přítomen, ale i kdybych byl, nevidím důvod, proč nehlasovat pro,“ sdělil pražskému městskému soudu. Zúčastnil se ale jiného předchozího jednání, kde ministry o chystaném prodeji informoval ministr průmyslu Miroslav Grégr. „Co si pamatuju, návrh ministra Grégra byl vnímán jako logický a nekontroverzní,“ podotkl.

Hlavní líčení opět osobně sledovali Koláček, Diviš a Čmejla. Klimecký k soudu nechodí. Stát podle manažerů věděl, komu podíl prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se chtěl podílu v MUS zbavit. Čmejla v pondělí zopakoval, že část obžaloby, která se týká podvodu, byla podle něj výpověďmi svědků vyvrácena. Diviš poznamenal, že pro kauzu je důležité zasadit ji do dobového kontextu.

Koláček vznesl opětovný návrh na zproštění obžaloby a zastavení trestního stíhání. Z výslechů exministrů podle něj jasně vyplynulo, že česká vláda se svobodně a bez pochybností rozhodla o přímém prodeji státního podílu v MUS do rukou Investenergy, a to s plným vědomím, že od roku 1997 prověřovala privatizaci těžební společnosti policie i Bezpečnostní informační služba. „Všechna vyšetřování byla ukončena se závěrem, že vše je v souladu s legislativou,“ zdůraznil.

Zkritizoval také státního zástupce Radka Bartoše, podle něj svědkům klade záludné otázky. Bartoš se proti tomu ohradil a poukázal na to, že trestní řád zakazuje jen otázky návodné nebo úskočné.

V úterý bude před soudem vypovídat bývalý ministr zemědělství Jan Fencl, ve středu by měli přijít na řadu exministr obrany Vladimír Vetchý a po něm současný prezident Zeman. Vetchý i Zeman mají svědčit prostřednictvím videokonference.

Obžalovaní muži poukazují mimo jiné na to, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky. Za podvod a zneužití informací v obchodním styku jim v Česku hrozí až deset let vězení.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...