Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kauze skrytého ovládnutí Mostecké uhelné vypovídali exministři Zemanovy vlády Kužvart a Kavan

Česko

  15:28
Praha - V kauze ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) v pondělí u soudu vypovídali jako svědci další dva ministři někdejší sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana, která v roce 1999 schválila prodej menšinového státního podílu ve firmě. Ani bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, ani exministr zahraničí Jan Kavan si však na podrobnosti k hlasování nevzpomněli.

Jan Kavan. foto: MAFRA - Dan Materna

Zemanův kabinet odsouhlasil prodej 46procentního podílu státu firmě Investenergy za 650 milionů korun. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS a jejich spolupracovníci Antonio Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký podvedli při prodeji stát nejméně o 3,2 miliardy korun. Podle státního zástupce spočíval podvod v tom, že ministři nevěděli, že skutečným nabyvatelem akcií budou manažeři MUS a že za ně zaplatí penězi z této těžební společnosti, kterou skrytě ovládli.

Zeman bude příští týden vypovídat v kauze Mostecké uhelné. Výslech proběhne na dálku

„Nevzpomínám si, že jsem tam byl, a nevzpomínám si na celou tu kauzu. Je to, jako byste se ptala egyptologa na nějakého faraona - pro mě je to pradávná minulost, zabývám se jinými věcmi,“ řekl předsedkyni soudního senátu Kužvart.

Ani přehrání zvukového záznamu z daného jednání vlády, kterého se Kužvart účastnil, mu neosvěžilo paměť. Nevzpomněl si ani na to, že v roce 2010 ho k věci vyslýchali švýcarští prokurátoři.

Kavan u hlasování skutečně nebyl. „Nebyl jsem přítomen, ale i kdybych byl, nevidím důvod, proč nehlasovat pro,“ sdělil pražskému městskému soudu. Zúčastnil se ale jiného předchozího jednání, kde ministry o chystaném prodeji informoval ministr průmyslu Miroslav Grégr. „Co si pamatuju, návrh ministra Grégra byl vnímán jako logický a nekontroverzní,“ podotkl.

Hlavní líčení opět osobně sledovali Koláček, Diviš a Čmejla. Klimecký k soudu nechodí. Stát podle manažerů věděl, komu podíl prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se chtěl podílu v MUS zbavit. Čmejla v pondělí zopakoval, že část obžaloby, která se týká podvodu, byla podle něj výpověďmi svědků vyvrácena. Diviš poznamenal, že pro kauzu je důležité zasadit ji do dobového kontextu.

Koláček vznesl opětovný návrh na zproštění obžaloby a zastavení trestního stíhání. Z výslechů exministrů podle něj jasně vyplynulo, že česká vláda se svobodně a bez pochybností rozhodla o přímém prodeji státního podílu v MUS do rukou Investenergy, a to s plným vědomím, že od roku 1997 prověřovala privatizaci těžební společnosti policie i Bezpečnostní informační služba. „Všechna vyšetřování byla ukončena se závěrem, že vše je v souladu s legislativou,“ zdůraznil.

Zkritizoval také státního zástupce Radka Bartoše, podle něj svědkům klade záludné otázky. Bartoš se proti tomu ohradil a poukázal na to, že trestní řád zakazuje jen otázky návodné nebo úskočné.

Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy Mostecká uhelná, je ve vězení

V úterý bude před soudem vypovídat bývalý ministr zemědělství Jan Fencl, ve středu by měli přijít na řadu exministr obrany Vladimír Vetchý a po něm současný prezident Zeman. Vetchý i Zeman mají svědčit prostřednictvím videokonference.

Obžalovaní muži poukazují mimo jiné na to, že v souvislosti s MUS už byli odsouzeni ve Švýcarsku za totožné skutky. Za podvod a zneužití informací v obchodním styku jim v Česku hrozí až deset let vězení.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat