Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

V krizi ubývá práce načerno, zabraly i pokuty

Česko

PRAHA Hospodářská krize bere práci nejen legálním zaměstnancům, ale ubývá i práce načerno.

Citelný pokles odhalených případů nelegální práce zaznamenal úřad práce v Plzni, který loni odhalil nejvíce nelegálních zaměstnanců v celém Česku. „Zatímco dříve se jednalo o pracovní agentury se stovkami i tisíci nelegálních pracovníků, dnes řešíme spíše případy jednotlivců a jedná se o méně závažná porušení,“ řekl LN Pavel Očkaj z Úřadu práce Plzeň-město.

Plzeňský úřad práce ještě řeší některé případy z konce roku a ve 34 správních řízeních uložil třicet zatím nepravomocných pokut v celkové výši deseti milionů korun. V roce 2008 udělil stovku pokut a vybral devět milionů korun. „Největší nárůst nelegální práce jsme zaznamenali v druhém pololetí loňského roku. Zlom nastal v listopadu a v prosinci v souvislosti s propouštěním agenturních zaměstnanců,“ řekl Očkaj.

Jedním z faktorů, které mají podle Očkaje vliv na pokles případů práce načerno, je i výrazné zvýšení pokut od ledna 2009. Pokuta za umožnění výkonu nelegální práce se zvýšila ze dvou na pět milionů korun. Pro jednotlivce se pokuty zvýšily dvaapůlkrát a dosahují až desetitisíců korun. „Letos jsme uložili takovou pokutu již ve třech případech.“ Zkušenosti plzeňského úřadu potvrzuje i mluvčí úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová. V regionu, který postihlo masivní propouštění po krachu místních skláren, zatím kontroly neodhalily vyšší počet případů práce načerno. „Řešíme běžný počet podnětů,“ říká Ottová. Naproti tomu hlavní makroekonom odborové centrály ČMKOS a odborník na šedou ekonomiku Martin Fassman se domnívá, že hospodářská krize by měla práci načerno svědčit. „Problémy ve veřejných financích, sesekávání sociálních dávek a snižování podpory v nezaměstnanosti v době ekonomické krize vedou k nárůstu případů práce načerno, která má podle mého názoru do značné míry doplňkový charakter. Nezaměstnaní a matky na mateřské chtějí pokrýt výpadek příjmů,“ říká Fassman.

Odhady podílu šedé ekonomiky, jejíž součástí je i nelegální práce, na českém HDP se pohybují od dvou do třiceti procent. Liší se tak v řádu stovek miliard. Fassman však tvrdí, že tak velká stínová ekonomika (30 % HDP) by už nebyla přehlédnutelná a musela by být do jisté míry legální. „Podle mého názoru je podíl šedé ekonomiky na českém HDP deset procent,“ tvrdí.

Autor: