Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V krizovém centru pili zkaženou vodu

Česko

BLUDOVICE V krizovém povodňovém centru, které vzniklo v Bludovicích u Nového Jičína, pili jeho pracovníci nevyhovující vodu ze studny. Krajští hygienici tedy konzumaci této vody zakázali. „Zástupci města si mysleli, že je objekt napojen na veřejný vodovod, přitom tam měli svoji studnu, z níž vodu používali,“ řekl vedoucí oddělení hygieny vody Radim Mudra z Krajské hygienické stanice Ostrava.

V krizovém centru tak nyní využívají balenou vodu, kterou tam dovážejí. Podle mluvčího novojičínské radnice Josefa Gabzdyla konzumace vody ze studny nikomu dosud nezpůsobila zdravotní problémy.

Nejenže lidé vodu ze studny nesmějí pít, zákaz platí také na používání k přípravě pokrmů, osobní hygieně nebo mytí nádobí. Pitnou vodu stále nemohou užívat také lidé, jejichž domovy zásobuje vodovod Hodslavice-Straník. Konkrétně se tedy jedná o obyvatele Hodslavic a části Nového Jičína.

Podobný zákaz platí také pro obyvatele z okolí zakonzervovaného dolu ve Frenštátu pod Radhoštěm a dále také v jeho městských částech Kopaná, Papratná a Bartošky. Může za to havarijní stav přehrady Lubina. Ta dodává vodu zmiňovaným městským částem a v posledních dnech ji zasáhly přívalové srážky.

V Libotíně na okraji Štramberku zase mají lidé pitnou vodu k dispozici v cisterně. Není tam totiž veřejný vodovod a studny, které lidé využívali, jsou po povodních kontaminovány.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...