15. srpna 2018 15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších někdo zahradil potok, kvůli nedostatku vody uhynulo osm vzácných mihulí

Zahrazením někdo mohl chtít zajistit přítok do nedaleké rybniční soustavy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrazením někdo mohl chtít zajistit přítok do nedaleké rybniční soustavy | foto: Bohumil Fišer

Mladé Buky (Trutnovsko) Na Zlatém potoce u krkonošských Mladých Buků někdo kameny zahradil průtok a v níže položené části toku kvůli nedostatku vody uhynulo nejméně osm larev kriticky ohrožené mihule potoční. Případ řeší odbor životního prostředí trutnovské radnice a Česká inspekce životního prostředí.

Viníkovi hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Ve středu to uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

„Existuje podezření, že zahrazením odtokové roury kameny někdo chtěl zajistit přítok do nedaleké rybniční soustavy,“ uvedl Drahný. Mihule potoční je podle něj nejvzácnějším vodním obratlovcem krkonošských toků. Její počty ve Zlatém potoce ochránci přírody odhadují na několik desítek jedinců.

Kruhoústý rybovitý obratlovec mihule potoční se v Krkonoších vyskytuje v sedmi lokalitách. Její vzácnost je daná především úzkou vazbou na specifický biotop, což pro larvy mihule jsou jemné písčité až bahnité náplavy, kde se můžou zavrtat a vyvíjet několik let. „Když larvy mihulí zahynou, tak je zlikvidováno několik generací zároveň. Larvy se vyvíjí dle podmínek tři až pět let,“ uvedl Drahný.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz