28. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V lednu se rozhodne, co bude s Havlovou kanceláří dál

Václav Havel pracuje v kanceláři ve Voršilské ulici v dubnu roku 2009. Jeho nejbližší spolupracovnicí byla v posledních letech tajemnice Sabina Tančevová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel pracuje v kanceláři ve Voršilské ulici v dubnu roku 2009. Jeho nejbližší spolupracovnicí byla v posledních letech tajemnice Sabina Tančevová. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Zařizovala jeho každodenní program. Po Havlově smrti s Hradem koordinovala Sabina Tančevová přípravy pohřbu. Co bude dál s exprezidentovou kanceláří se podle ní rozhodne v lednu.

V posledních letech byla Sabina Tančevová nejbližší spolupracovnicí prezidenta Václava Havla. „Obdivovala jsem jeho nadhled, laskavý humor a trpělivost,“ říká.

Sabina Tančevová.

LN Smrt Václava Havla a loučení s ním zasáhly asi každého. Jak jste tyto dny vnímala vy osobně?
Byl to pro mě nejtěžší týden v životě. Plný hlubokého zármutku. Snažila jsem se zařizovat a koordinovat s Hradem průběh celého týdne, jak jsem nejlépe dovedla. To bylo to poslední, co jsem mohla pro Václava Havla udělat.

LN U příprav pohřbu jste asistovala každý den, ale přesto - který okamžik se ve vás nejvíce otiskl?
Nejvíce na mě zapůsobil obrovský zájem veřejnosti, která rodinu a přátele doprovázela Prahou. Snímek zaplněného Karlova mostu se stane nezapomenutelným.

INFOGRAFIKA – klikněte pro zvětšení

LN Na jaký společný zážitek s Havlem nezapomenete?
Osobních vzpomínek je mnoho. Bude se mi stýskat po našich poradách v kanceláři, kdy jsme hodiny probírali program, korespondenci, všechny možné požadavky a pozvání. Pořád jsem se od Václava Havla učila, obdivovala jsem jeho nadhled, laskavý humor, trpělivost a snahu vyhovět různým prosbám do posledních chvil.

LN Veřejné loučení s Václavem Havlem trvalo několik dní, přesto jste nakonec pustili veřejnost i na soukromý obřad.
Rodinu dojalo, že i ve Strašnicích se shromáždili lidé, kteří tam pravděpodobně dlouho čekali. Proto byli nakonec k obřadu přizváni.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak budou vypadat první pracovní dny Kanceláře Václava Havla po svátcích?
Po Vánocích nás čeká schůzka s Dagmar Havlovou, abychom připravili poděkování všem, kdo se na organizaci celého týdne podíleli. A také státníkům, kteří do Prahy vážili cestu. Bude to smutné.

LN Jaká je budoucnost kanceláře?
Ještě nebyl čas o tom přemýšlet, nicméně kancelář či její pracovníci měli roli prostředníků mezi Václavem Havlem a veřejností. V průběhu ledna se rozhodne, co dál.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz