Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V lékárnách si pacienti připlatí

Česko

PRAHA Pacienti poznají příchod nového roku nejviditelněji v lékárnách. Lékárníci očekávají přechodný nárůst doplatků za léky kvůli změnám v takzvaném Janotově balíčku. Od prvního ledna se plošně sníží úhrada léků od zdravotních pojišťoven. Podle ministerstva zdravotnictví žádný dramatický růst doplatků pacientů nehrozí, protože se současně stejně snižuje i celková maximální cena řady léků. Jenže lékárny a distributoři budou mít zkraje roku ještě na skladě léky koupené za vyšší ceny. Od Nového roku ale na ně budou pojišťovny přispívat méně. Pacienti proto budou doplácet o několik procent víc, a to hlavně do doby, než léky za staré ceny dojdou.

I pak ale bude podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse pacient platit za stejné léky víc. „Spoluúčast pacientů v průměru bezpochyby vzroste. Důvodů je víc. Mimo jiné se zvyšuje DPH o jeden procentní bod,“ vysvětluje Krebs.

U některých léků bude mít větší vliv na doplatky pacientů také Janotův balíček. V tom se o sedm procent snižuje nejen příspěvek pojišťovny, ale i celková cena léku. Většinou by tedy měl doplatek pacienta zůstat stejný. Jenže se snižuje nikoli skutečná, ale maximální cena léku. Jsou přípravky, u kterých mají výrobci určitou rezervu - prodávají je třeba kvůli konkurenci o něco levněji, než je maximální cena. Tam se může stát, že příspěvek pojišťovny klesne a reálná cena léku ne. „Někteří výrobci už s předstihem cenu zvýšili. To znamená, že pacient zaplatí víc,“ říká Krebs.

Ministerstvo zdravotnictví však žádný výrazný nárůst doplatků pacientů neočekává. S výrobci léků o cenách jednaly také zdravotní pojišťovny. „Nesmíme zapomenout taky na limit, který chrání nejenom před doplatky, ale i před poplatky,“ připomněl před časem v ČT první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Limit využívají hlavně senioři, u kterých je snížený z 5000 korun ročně na polovinu.

Ceny a úhrady léků se snižují hlavně kvůli ekonomické krizi, která v příštím roce plně dopadne na české zdravotnictví. Zdravotním pojišťovnám dojdou jejich rezervy. Stát sice zvýší svoje platby do systému zdravotního pojištění, ale méně, než se původně očekávalo. Výši prostředků na léčbu ovlivňuje hlavně nezaměstnanost a výše platů. Po několika letech, kdy peněz, které šly do zdravotnických zařízení na léčbu, přibývalo, přichází kvůli krizi stagnace.

***

Co se také očekává ve zdravotnictví? Poplatky, očkování a špičková léčba

Politici budou znovu jednat o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Očekává se také rozhodnutí soudů o dotování poplatků kraji. Zatím soudy vydávaly jen předběžná opatření. V únoru nebo březnu by mělo ministerstvo vnitra rozhodnout, jestli dotování poplatků některým krajům nezakáže. Pokračují projekty, které mají dostat pacienty s nejvážnějšími nemocemi na nejlepší pracoviště, kde jim umí pomoci. Do voleb mají přijít na řadu pacienti s mozkovou mrtvicí.

Od ledna budou zdravotní pojišťovny hradit očkování malých dětí proti pneumokokům. Jedná se o první očkování dětí, které je zároveň bezplatné a nepovinné. V lednu se začnou proti prasečí chřipce očkovat lidé důležití pro chod státu, například vybraní zaměstnanci tepláren, vodáren, telekomunikačních firem, České pošty, vězeňské služby, hasiči, policisté a další. Po volbách se nejspíš rozběhnou diskuse o definování standardní a nadstandardní zdravotní péče. V programu to má většina relevantních politických stran.

Autor: