Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lešné uniklo 1000 litrů kyseliny chlorovodíkové

Česko

  8:39
LEŠNÁ - Zhruba 1000 litrů kyseliny chlorovodíkové uniklo včera krátce před 18:30 v jedné výrobní hale v průmyslovém areálu v Lešné u Valašského Meziříčí. Při neštěstí byla zraněna žena, kterou záchranáři odvezli do nemocnice.

Hasiči foto: Tomáš KristLidové noviny

Na místě zasahovali hasiči i specialisté z valašskomeziříčské chemičky Deza, řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. "Obyvatelé nebyli přímo ohroženi, protože firma stojí samotná v poli mimo obytnou zónu," upřesnil Mitáček.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan řekl, že mladou ženu odvezli zdravotníci na interní oddělení valašskomeziříčské nemocnice. "Nadýchala se zplodin, ale podle informací není ve vážném stavu," upřesnil mluvčí.

K úniku došlo při nakládce barelu s chemikálií vysokozdvižným vozíkem, jehož vidle barel poškodily. Z výrobní haly bylo okamžitě evakuováno asi 35 zaměstnanců. Záchranářům se podařilo sehnat velké množství vápna, které zabránilo dalšímu šíření látky do prostoru. Zasaženo bylo asi 400 metrů čtverečních plochy.

Uniklou látku hasiči ředili nejen vápnem, ale také velkým množství
vody, koncentrát poté odváděli do záchytných jímek vybudovaných uvnitř haly. Kyselinu chlorovodíkovou používá společnost v malých koncentrátech na čistění výrobků - autodílů. V barelu byl při havárii její pětatřicetiprocentní koncentrát.

"V současné době se zaměstnanci pomalu do haly vracejí. Záchranáři budou na místě zhruba do půlnoci," doplnil mluvčí krajských hasičů. Kyselina chlorovodíková je vodným roztokem chlorovodíku, což je štiplavý jedovatý plyn. Plynný chlorovodík je bezbarvý, silně dráždivý plyn, leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení. Podobné účinky má i kyselina.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ CONTROLLER - (19 x 2161)+7 324+2 = MZDA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat