Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

V Londýně oslavovali de Gaulla

Česko

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si společně s Brity připomněl 70. výročí de Gaullova projevu v BBC

LONDÝN/PRAHA Byl 18. červen 1940 a vůdce francouzského odboje Charles de Gaulle promluvil ze studia rozhlasové stanice BBC k Francouzům, do země okupované nacistickým Německem. „Cokoli se stane, plamen francouzského odporu nesmí být a nebude uhašen,“ prohlásil generál. Jeho slova prý tehdy ve Francii slyšel málokdo, ale přesto jsou považována za začátek čtyřletého francouzského odboje. Nicolas Sarkozy je vůbec prvním francouzským prezidentem, který na výročí de Gaullovy řeči přicestoval do Londýna. Návštěva tak proběhla ve velkolepém stylu. Jako předvoj prezidentskému speciálu se Sarkozym a jeho ženou Carlou Bruniovou na palubě byl do Londýna vypraven ještě zvláštní vlak potištěný de Gaullovými portréty. Jím cestovaly stovky válečných veteránů a zvláštních hostů.

Včera se ale odehrála ještě jedna premiéra – vůbec poprvé se společně sešly první dáma Francie a manželka britského premiéra Samantha Cameronová, které obě vděčně pózovaly na řadě fotografií.

Historici nesouhlasí V Londýně Sarkozy navštívil památné vysílací studio, ze kterého de Gaulle promlouval, generálovu válečnou pracovnu a poobědval s britským premiérem Davidem Cameronem v Downing Street. Poté se přesunuli na vzpomínkovou akci do domova pro vysloužilé příslušníky armády Royal Hospital Chelsea. Té se zúčastnil i britský následník trůnu princ Charles. Jeden ze studentů francouzského lycea v Londýně zde přednesl celý text generálova projevu, který se ve zvukovém záznamu nedochoval.

Událost má veliký význam především pro Francouze, kteří si ji minulý týden připomínali mnoha akcemi. Britský tisk se na pompézní oslavy díval spíše kriticky.

„Panuje velké podezření, že Nicolas Sarkozy využívá tohoto výročí, aby přidal na lesku svému prezidentství; už to udělal také s ostatními národními hrdiny,“ zhodnotily jízlivě Financial Times.

The Times poznamenaly, že Sarkozy je historiky často obviňován z „přepisování dějin“, kdy válečnou Francii redukuje pouze na de Gaulla a odbojové hnutí Svobodná Francie. Na rozdíl od svých předchůdců zapomíná na to, že část Francie v čele s vichystickou vládou kolaborovala s Němci. „Historie je využívána jako politický nástroj v národních legendách,“ říká historik Jean-Pierre Azema a připomíná britské zásluhy. „De Gaulle se stal historickou osobností proto, že si ho jeden muž vybral a umožnil mu přístup do BBC, přičemž překonal odpor válečného kabinetu – a tím mužem byl Churchill,“ vysvětlil. Churchill de Gaullovi vysílání umožnil přes námitky svých kolegů, že takový projev by mohl vyvolat snahy kolaborantské vlády maršála Pétaina o bližší spojenectví s Německem. De Gaulle pak mohl z BBC promluvit ještě několikrát a pomocí šifrovaných sdělení dával pokyny členům odboje.

***

PAMÁTNÝ PROJEV V červnu 1940 padla Francie do rukou fašistů. Charles de Gaulle, který se uchýlil do Londýna, pronesl 18. června ze studia BBC památný projev. Vyzval Francouze k odporu proti nacistům a vyhlásil založení hnutí Svobodná Francie.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč