Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Mariboru hrají prim lyže

Česko

REPORTÁŽ

MARIBOR Sluneční paprsky táhnou rtuť teploměru na příjemných patnáct stupňů, kolem se začíná zelenat tráva, ale na čtveřici starších mužů pod sjezdovkou na okraji Mariboru známky jara neplatí.

Na nohách lyžařské boty, na sobě lyžařskou kombinézu a v ruce sklenku místního vína Mariborčan. „Lyžuje se pořád skvěle. Nahoře je ještě osmdesát centimetrů sněhu,“ vypráví nadšeně jeden z nich.

Jen pár metrů odsud, u luxusního hotelu Habakuk, bez povšimnutí zaparkoval autobus s českými fotbalisty. Právě u sjezdovek v pohoří Pohorje vstoupí do jarní části kvalifikace. Před dvěma měsíci tady přitom česká sjezdařka Šárka Záhrobská zajela svůj nejhorší slalom v sezoně. Tým Petra Rady má po dnešním utkání se Slovinskem opouštět Maribor s lepšími vzpomínkami.

„Ne, ne, vyhrajeme my. A 2:1,“ hlásí svorně celé kvarteto odpočívajících lyžařů. Slovinci v sobě nezapřou náležitou hrdost – ovšem ani to, že fotbal tak úplně „nežerou“.

„Sedm bodů je dobrých, ale potřebovali bychom teď následující dva zápasy vyhrát,“ mávne rezignovaně rukou náš průvodce. „Ale podívejte se, tady brzy vyroste nová sjezdovka,“ viditelně ožije, když se pozornost opět stočí na mapu zdejšího lyžařského centra.

Stadion s bouřlivou atmosférou Za dob federální Jugoslávie bylo Slovinsko vyhlášené právě lyžováním, případně skoky na lyžích, ale fotbal tady sledoval málokdo. Rozdělení popularity sportů přetrvává dodnes, i když od roku 2002, kdy Slovinci jako nejmenší národ poprvé postoupili na mistrovství světa, se hodně změnilo. „V zimě je jedničkou lyžování, ale v létě vládne fotbal,“ přemýšlí pracovnice informačního centra.

Turisty láká k návštěvě františkánského kostela, hradu z 15. století, nebo čtyři sta let staré rostliny révy vinné, která je dokonce zapsaná v Guinnessově knize rekordů.

Od minulého roku pak mezi atrakce stotřicetitisícového města přibyl příznačně i fotbalový stadion Ljudski vrt. Stánek pro dvanáct tisíc diváků nepřehlédnete kvůli unikátní zvlněné střeše. České fotbalisty však má uhranout spíš bouřlivá atmosféra v ochozech. Pokud by jí podlehli, Slovinci by na čas zřejmě zapomněli i na své lyže.

O autorovi| (od zpravodaje LN ve Slovinsku)

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...