Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

V módě jsou netbooky: malé a šikovné

Česko

Test netbooků. Jeden se vejde do kabelky, druhý nabízí velký displej a komfortní klávesnici a třetí je někde mezi nimi

Nejmenší z testované trojice nebude mít na trhu snadnou pozici. Značka u nás nemá vybudované jméno a netbook s 8,9" displejem je také poměrně drahý. V e-shopech jej najdeme za částku od 11 500 Kč s daní.

Nutno podotknout, že v ceně dostanete vestavěný GPS modul s navigací Mio a výrobce rovněž nabízí možnost nechat si „podepsat“ víko displeje libovolným nápisem nebo obrázkem.

Poslední netbook našeho přehledu vychází z luxusní verze Asusu Eee S101. Na rozdíl od něj je ale vybaven velkým 12,1" displejem s rozlišením 1280 x 800. Vypadá už spíše jako drahý notebook, výbava je ale jinak čistě „netbookovská“. Kromě základních portů a slabého procesoru pro co nejvyšší výdrž nenajdeme na S121 nic nadstandardního. Na fotografii je předprodukční verze, netbooky v prodeji budou mít možná lehce pozměněné rozložení klávesnice a změněné některé detaily.

Asus je podobně jako předchozí verze pevný, tenký profil a nízká hmotnost ale ukazují na poměrně choulostivou konstrukci -s tímto počítačem raději zacházejte opatrně. Zrovna u tohoto modelu, který hodně sází na design a eleganci, nám hodně vadila lesklá úprava víka displeje. Je na něm vidět každý otisk prstu.

Za tichý chod může použitý procesor, asi největší novinka současnosti. V Asusu S121 se nachází Intel Atom Z520, úspornější a také méně výkonná varianta klasického N270. Dle údajů výrobce má mít nižší TDP (teplo vyzářené do okolí při vysoké zátěži) ze 2,5 W Netbook vážící 1,1 kg (+ 166 gramů adaptér) inženýři nejspíše navrhli pro panenky, děti a slečny, ostatní budou mít psaní značně ztížené. Na šířku má pouze necelých 21 centimetrů, klávesky jsou hodně blízko u sebe a nejsou příliš široké.

Až na levně vypadající plasty a vrzající spodní díl při silnějším uchopení nemá ale Mistation výraznější slabiny. Běžnou výbavu všech netbookú (3x USB, na 2 W. V praxi je to opravdu znát.

Výkon je snížen o 10 až 20 %, při běžné práci se to ale nijak výrazně neprojevuje. Pokud používáte netbook k tomu, k čemu je určen, tedy psaní a surfování po internetu, změnu oproti jiným netbookům ani nezaznamenáte. Za zmínku stojí také to, že je v netbooku nový (resp. v netboocích zatím nepoužívaný) chipset US15 s kódovým označením Poulsbo. Má nízké TDP 2,3 W, sníženou spotřebu oproti 945GS a umí HW akcelerovat videa s kodekem H.264 v rozlišení až 1080p.

Bohužel se snížený výkon procesoru neprojevil na úspornosti a výsledná výdrž netbooku nás lehce zklamala. Na vině je nejspíše „žravý“ displej o velké úhlopříčce, jeho vyšší rozlišení také více zatěžuje grafiku než u menšího modelu S101.

V našem modelu byl rovněž přítomen klasický pevný disk s SSD úložištěm (konkrétně v tomto Asusu s kapacitou až 512 GB) by měly být hodnoty o něco lepší. V průměru nám notebook vydržel běžet přibližně 4 hodiny práce pod zátěží, maximální výdrž jsme naměřili na přibližně 5,5 hodiny.

čtečka SD karet, VGA, Atom N270) doplňuje v tomto případě GPS modul se softwarem MioMap (cca 1,7 GB). Má hlasovou navigaci a mapy pro celou Evropu, rozhraní je možno volit i v češtině. Umí automaticky přepínat mezi denním a nočním režimem, navigovat lze ve 2D i 3D režimu. Jediným nešvarem je absence dotykového displeje, zvyk je zvyk a k navigaci rychlé ovládání přes displej patří.

Displej samotný je na tom jinak o něco lépe než v Asusu Eee 901, má trochu živější barvy. Díky matnému povrchu lze pracovat na denním světle.

Výdrž nám při práci ani jednou nepřesáhla 4 hodiny, běžně se pohybovala okolo tří hodin.

Pokud vypnete některá rozhraní a WiFi, neměl by být teoreticky problém psát texty i něco málo přes 4 hodiny. Vypnutí rozhraní umožňuje nadstandardně bohatý BIOS, ve kterém lze volit vypnutí konkrétních portů nebo třeba povolit LAN boot.

Netbook je poměrně tichý, při zahřátí (cca hodina běhu) začíná větráček slyšitelně vrčet, ale není to žádná tragédie. Ruch se přenáší do vestavěného mikrofonu u klávesnice, takže je lepší používat externí mikrofon. Acer měl doposud jediný netbook v malé 8,9" verzi.

Novější verze s displejem o úhlopříčce 10,1" konečně může zdárně konkurovat Asusu Eee 1000 nebo MSI Wind U100. Hlavním rozdílem oproti menší verzi je komfortnější klávesnice, která již bude vyhovovat i pánům s většími prsty. Změnil se touchpad (konečně nemá tlačítka po stranách) a povrchová úprava plastů.

V testovaném stříbrném provedení působí skutečně dobře.

Stejně jako menší verze je tento Aspire One pevný. Hmotnost 1,34 kg (+ 306 gramů adaptér) není na takto malé zařízení moc přívětivá, zasloužila se o to především šestičlánková baterie s kapacitou 58 Wh. Ta vystupuje z těla netbooku, zakoupit lze ovšem rovněž variantu se tříčlánkovou baterií a menšími rozměry.

Klávesnice narostla do šířky přibližně o dva centimetry a je to znát. Nelíbil se nám malý levý Shift, špatně se zvyká i na skupinky kláves PgUp/Down okolo šipek. Překlep se stane hned a rázem jste na úplně jiné části dokumentu, než jste čekali.

Výdrž netbooku se razantně zvýšila a není to způsobeno pouze zvýšenou kapacitou baterie. Acer dostal nový procesor Atom N280, který má být podle výrobce nepatrně úspornější.

Úspornější by měl být rovněž novější chipset 945GSE, v našem modelu se nám však stále ještě hlásila starší verze GME. Výdrž se ale rozhodně zvedla, takže přejděme do praxe: průměrně nám netbook vydržel téměř šest hodin práce (WiFi, maximální jas displeje). Při sníženém jasu a bez spuštěných aplikací se maximální výdrž pohybovala okolo deseti hodin.

Aspire One je kromě pěkného designu a velmi slušné výdrže také poměrně tichý, hluk otáčejícího se větráčku je slyšitelný teprve v noci. Oproti staršímu a menšímu bratříčkovi je to jednoznačně krok k lepšímu.

O autorovi| Stránku připravil Jiří Zahrádka Autor je redaktorem serveru Technet.cz

Autor: