17. září 2017 10:19, aktualizováno  19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dny NATO navštívilo za dva dny 90 000 lidí, akci nepřálo počasí

53. pluk průzkumného a elektronického boje na dnech NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 53. pluk průzkumného a elektronického boje na dnech NATO. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

MOŠNOV Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR během dvou dnů na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy navštívilo dohromady 90 000 lidí. Letošní ročník akce výrazně ovlivnilo počasí, kvůli kterému se v sobotu neuskutečnil nejatraktivnější bod programu, vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks. V neděli museli pořadatelé nakonec zrušit téměř všechny letecké ukázky. V sobotu na akci přišlo přes 65 000 lidí, v neděli 25 000, řekl za pořadatele Jaromír Krišica.

Vystoupení Saudi Hawks budou mít lidé příležitost vidět alespoň v pondělí, kdy už se má počasí zlepšit. „Saudi Hawks v pondělí odpoledne provedou původně neplánovaný nácvik, aby z České republiky neodletěli bez řádného rozloučení. Nácvik je naplánován orientačně na 15:00 poté, co budou ukončeny všechny plánované odlety,“ uvedli pořadatelé. Nácvik bude možné sledovat pouze mimo areál akce, protože ten budou pořadatelé uvádět do původního stavu.

„Program dynamických ukázek se celkově odehrával více na zemi, než jak bylo obvyklé v jiných ročnících akce. To že i v tak náročných povětrnostních podmínkách se přišli na Dny NATO podívat návštěvníci v takovém množství, znamená, že si akce získala základnu skutečně věrných příznivců,“ uvedl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík. Mezi diváky bylo veliké množství návštěvníků z Polska.

Dny NATO

Kvůli počasí bylo v sobotu zrušeno jen vystoupení saúdskoarabské letecké skupiny, v neděli pak byl až na vrtulníky a slovenskou vládní letku odvolán celý program letových ukázek. „Je to poprvé za celou historii akce, kdy jsme museli k takovému kroku přistoupit. Nešlo jen o vytrvalý déšť, ale především o spodní základnu mraků, která znemožňovala bezpečné provedení letů,“ uvedl Pavlačík.

K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky.
Dny NATO v Mošnově i přes špatné počasí navštívilo za dny dny 90 tisíc lidí.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Představují se na nich vojenské, záchranářské či bezpečnostní jednotky, letos ze 17 států. Speciální partnerskou zemí bylo Slovensko. K vidění bylo okolo 80 letadel a vrtulníků a přes 200 kusů pozemní techniky. Mezi největšími lákadly byly americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer.

ČTK