Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Malé strany cítí šanci, v krajích chtějí svrhnout ČSSD a ODS

Česko

  15:18
PRAHA - Do krajských voleb sice zbývá téměř půl roku, mnohé strany však už sestavily své kandidátky. Již nyní je jasné, že v některých krajích by letos velkým stranám mohly zatopit menší regionální uskupení. Ta se hodlají věnovat místním tématům, zatímco velké strany a hlavní favorit voleb ČSSD chtějí volby pojmout spíše jako referendum o vládě.

Michal Doktor. foto: ČTK

Jihočeští odpadlíci z ODS

Jedním z krajů, kde by mohlo k výraznější obměně zastupitelstva dojít, jsou Jižní Čechy. Vládnoucí koalici ODS a ČSSD tam roste silná konkurence v podobě hnutí Jihočeši 2012, které založili lidé kolem bývalého poslance ODS Michala Doktora (nyní nezařazený). Spolupráci s Jihočechy v krajských volbách si nedávno schválilo i sdružení Občané pro Budějovice Juraje Thomy, primátora Českých Budějovic.

ČTĚTE TAKÉ:

Thoma i Doktor přitom byli členy jihočeské ODS. Tu opustili kvůli přílišnému vlivu kmotrů v čele s "knížetem z Hluboké" Pavlem Dlouhým. Doktor se s ODS rozloučil poté, co jej Petr Nečas nejmenoval ministrem průmyslu a místo něj vybral současného ministra Martina Kubu, Juraj Thoma se s ostatními představiteli ODS neshodl při působení na budějovické radnici.

Ústí: je libo Paroubka nebo "méně opilců, feťáků a vágusů"?

V Ústeckém kraji na severu Čech si na vítězství nad dosud vládnoucím tandemem ČSSD-ODS dělá ambice hned několik subjektů. Pět menších regionálních sdružení a stran se do krajských voleb vydá pod hlavičkou "PRO kraj", mezi nimi i KDU-ČSL nebo Strana zelených.

"Naší ambicí je samozřejmě vyhrát, chceme na krajské úrovni obnovit transparentnost a zamezit rozkrádání, pak bude dost peněz na jiné věci," nastiňuje plán jeden z lídrů Přemysl Rabas (SZ). Hnutí sází především na výrazné osobnosti Ústeckého kraje.

Ubrat hlasy levici mohou i Národní socialisté - levice 21. století Jiřího Paroubka, který je zde tradičně poměrně populární a který bude sám stát v čele kandidátky. Jeho předvolební plakáty hlásající "HRDOST ODVAHA TRADICE" již zaplavily celý kraj.

ČTĚTE TAKÉ:

Několik zastupitelů mělo již poslední čtyři léta hnutí Severočeši.cz. To ve svém programu zvolilo výrazně tvrdší politický slovník. Na několika místech se v něm hovoří o "cikánech", jinde zase slibuje snížení počtu "opilců, feťáků a vágusů" v ulicích.

Do voleb v Liberci se chystá exprimátor Korytář

Do uskupení "Starostové pro Liberecký kraj", které v minulých volbách získalo sedm mandátů a skončilo v opozici, se opět sdružilo několik desítek převážně nezávislých starostů z Liberecka. V jeho čele stojí starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. Hnutí si klade za cíl "zastavit další zadlužování kraje, lépe využít peněz, které má kraj k dispozici, a zvýšit transparentnost jejich rozdělování". "Věříme, že tentokrát získáme tak vekou podporu, že nebude možné sestavit koalici bez nás," řekl Půta ČTK.

Do voleb se chystá i odvolaný liberecký primátor Jan Korytář, který opouští Stranu zelených a zakládá vlastní politické uskupení Změna pro Liberecký kraj. Ani on si nedělá malé ambice: "Věřím, že krajské volby můžeme vyhrát a že získáme podporu 20 až 30 procent voličů," řekl už dříve ČTK.

ČTĚTE TAKÉ:

Šanci na úspěch má opět také Strana pro otevřenou společnost (SOS), která do čela své kandidátky postavila hejtmanovu náměstkyni Lidii Vajnerovou. SOS si nyní dělí místa v krajské radě spolu s ČSSD. Dohromady mají 18 křesel v zastupitelstvu a vládnou za podpory komunistů.

Uspějí v dalších krajích lidovci?

Přípravu na volby nevzdávají ani lidovci. Ti sice v minulých volbách do poslanecké sněmovny propadli, v některých krajích, například v Jihomoravském, si však stále drží silnou pozici. KDU-ČSL sází hlavně na koaliční sílu, do předvolebních uskupení vstupuje v Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém nebo Karlovarském kraji.

Neúspěch koalice pomůže pádu vlády, láká voliče ČSSD

Ve většině krajů však budou v kampani dominovat zejména celostátní témata, pouze doplněná o ta regionální. Vyplývá to z vyjádření většiny krajských zástupců velkých stran. ČSSD chce vsadit na stejnou kartu jako před čtyřmi lety a přeměnit volby v referendum o vládě Petra Nečase (ODS) a jejích reformách. Pozici má přitom těžkou, neboť obhajuje vítězství ve všech krajích.

Výrazný neúspěch koaličních stran by mohl přispět k pádu vlády, uvedl před týdnem předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. ČSSD by proto podle něj měla získat ve volbách minimálně 35 procent hlasů. Roli favorita sociálním demokratům dlouhodobě přisuzují průzkumy voličských preferencí.

V odhadu nákladů na kampaň jsou zatím strany opatrné. Velké strany vesměs mluví o částce kolem pěti milionů korun, ostatní jsou skromnější a neparlamentní uskupení počítají jen se statisícovými výdaji.

Lidovky.cz, ČTK

Autor: