Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pondělí přibylo v Česku zatím 220 potvrzených případů covidu, v nemocnicích je s ním 214 pacientů

Testování všech občanů obce Tatiná na Plzeňsku na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování všech občanů obce Tatiná na Plzeňsku na koronavirus. | foto: Petr Eret MAFRA

Praha V neděli přibylo v Česku 411 potvrzených případů nákazy koronavirem. Po sobotě, kdy laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, to byl druhý nejvyšší denní nárůst ve volném dni od začátku epidemie. Za pondělí přibylo zatím dalších 220 potvrzených případů, aktuálně nakažených je rekordních 8184 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků.

V nemocnicích je podle posledních údajů 214 nakažených, 54 z nich v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných od minulého pondělí stoupl o 42, pacientů v těžkém stavu přibylo 19. Vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, se nákaza v zemi potvrdila dohromady u 28 374 lidí, z nich se více než 19 700 vyléčilo a 437 zemřelo. Od půlky srpna zvolna přibývá hospitalizovaných i nemocných ve vážném stavu, je jich ale výrazně méně než v jarních měsících během nouzového stavu a mimořádných restrikcí. V pracovních dnech uplynulého týdne dosahovaly denní přírůstky nových případů covidu rekordních hodnot. Dosud nejvíc pozitivních testů od začátku března za jeden den zjistily laboratoře v pátek, a to 797. Ve středu to bylo 646 případů a ve čtvrtek 677.

Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. Od úterý do čtvrtka se denní počet testů pohyboval kolem 11 000, v pátek laboratoře zpracovaly více než 12 900 vzorků, což je dosavadní maximum. O víkendu se většinou testuje méně, v sobotu se počet testů snížil na zhruba 7000 a v neděli na 4300.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Pelhřimovsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 98 nových případů covidu-19. Nákaza se tam potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. Kraj Vysočina proto požádá armádu o pomoc v péči o klienty domova, oznámil dnes hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti zaznamenali hygienici na Hodonínsku, kde za poslední týden připadá přes 82 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Praha a Svitavsko s přibližně 76 případy a Táborsko se 74 případy na 100 000 obyvatel za sedm dní.

Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily 6662 lidí pozitivních na koronavirus. Druhý nejvyšší počet je v Moravskoslezském kraji, kde se novým koronavirem infikovalo od začátku března 5710 lidí.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...