Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V německé vládě je i Vietnamec

Česko

BERLÍN Německo má novou vládu. Spolkový sněm včera zvolil na další čtyři roky do kancléřského úřadu Angelu Merkelovou. Prezident Horst Köhler vzápětí jmenoval již její druhý kabinet.

Merkelové křesťanský blok CDU/CSU nominoval do vlády celkem deset lidí, liberální FDP pět. Post ministra zahraničí převzal šéf FDP Guido Westerwelle.

Vládní tým tvoří většinou ostřílení politici. Výjimkou je ale 36letý Philipp Rösler.

Tento původem Vietnamec a vystudovaný lékař přitom povede ministerstvo zdravotnictví, které patří ke klíčovým resortům. Němci se v současnosti vypořádávají s rostoucími náklady na lékařskou péči, což souvisí se stárnutím obyvatelstva. Liberál Rösler by v souladu s přáním FDP měl jako lék mimo jiné předepsat posílení soukromého zdravotního pojištění. Jaký je životní osud muže, který je vůbec prvním Asijcem v německé vládě? Rösler se narodil v roce 1973 ve Vietnamu. Jako devítiměsíční dítě ho však adoptoval německý pár.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Vyrůstal proto mimo jiné v Hamburku nebo v Hannoveru. Když byly Röslerovi čtyři roky, jeho rodiče se rozvedli. Rösler zůstal u otce, který byl profesionálním vojákem. Rösler sám do německé armády vstoupil v roce 1992. Věnoval se také studiu medicíny. Kromě toho se také začal objevovat v kruhu mládežnické organizace liberální FDP.

Brzy proto bylo jasné, že má našlápnuto na nadějnou politickou kariéru. Rösler byl například několik let v Dolním Sasku generálním tajemníkem strany, naposledy v Dolním Sasku zastával úřad ministra hospodářství. Skutečná výzva přichází až nyní. Pro FDP by Rösler mohl představovat stejnou hvězdu, jakou pro bavorskou CSU představuje jen o pár let starší Karl-Theodor zu Guttenberg. Zda se mu to povede, však není zdaleka jisté. Zdravotnictví v Německu představuje náročný resort. Mimo jiné se totiž Rösler bude muset vyrovnat se silným tlakem lobbistů.

Ani celkové zadání není zdaleka jednoduché. Systém financování zdravotnictví se má přepracovat. Poplatky zaměstnavatelů za zaměstnance by se měly zmrazit. Soukromé pojištění (existuje souběžně s veřejným systémem) se zatím týká pouze deseti procent Němců. Reforma by ale neměla vstoupit v platnost před rokem 2011.

Autor: