Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu na Šumavě hoří od noci les, v pohotovosti jsou i Češi

Česko

  13:24
MODRAVA - Správci šumavského parku uzavřeli turistickou trasu z Pramenů na pěší hraniční přechod s Německem Siebensteinkopf (Sedmiskalí). Je to kvůli požáru na německé straně, asi dva kilometry od hranic. S ohněm bojují od noci němečtí hasiči. V pohotovosti je jednotka dobrovolných hasičů při správě národního parku v Čechách.
Požár (ilustrační foto)

Požár (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V současných vedrech drží pracovníci Informační a strážní služby parku protipožární hlídky. Lesník z Modravy požár na německé straně v noci zaznamenal a nahlásil ho, řekl  to mluvčí parku Pavel Pechoušek.

ČTĚTE TAKÉ:

V Německu podle něj hoří v oblasti hory Farrenberg, přibližně dva kilometry od české Velké Mokrůvky. Vzhledem k suchému počasí i k suchým pahýlům po kůrovcové kalamitě v místě hrozí rychlé šíření požáru.

Začalo hořet v nepřístupném terénu

Podle Bavorského rozhlasu zasáhl oheň asi 5000 metrů čtverečních lesa v Národním parku Bavorský les. Požár vypukl v nepřístupném terénu, proto se o jeho zlikvidování snaží hasičský vrtulník. Bavorský rozhlas uvedl, že hořet začalo už v úterý a nevelký oheň se téměř podařilo uhasit. Následně se ale na třech nebo čtyřech místech znovu objevil dým a pravděpodobně vítr plameny opět rozfoukal. Jak dlouho potrvá jejich hašení, není podle policie zatím jasné.

Protipožární hlídky kontrolují v Čechách Šumavu kvůli extrémnímu vedrům a velkému suchu celý den i část noci. "Kontrolujeme všechna nouzová nocoviště na území parku a také místa, kudy každý den projde nejvíc turistů. Nebo místa, kde neukáznění turisté nejraději nocují načerno. Právě tady je nebezpečí vzniku požáru, například kvůli odhozenému nedopalku," doplnil náměstek ředitele parku Tomáš Fait.

Mají pomoct speciálně vyškolení dobrovolníci

Šumava je podle Faita místem se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Letos proto vznikla z členů Informační a strážní služby speciálně proškolená jednotka dobrovolných hasičů se základnami v Modravě, Prášilech a ve Stožci. Nejdůležitějším a také nejnákladnějším vybavením parkových hasičů jsou tři velkoobjemové hasicí cisterny pro hašení lesních požárů. Byly pořízeny z Integrovaného operačního programu. Zajištění plné funkčnosti hasičské jednotky musí být splněno do konce letošního roku, jinak hrozila parku milionová pokuta od státního požárního dozoru, dodal Pechoušek.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat