Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

V Německu překvapil Piquet

HOCKENHEIM Britský pilot Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Německa formule 1 a díky druhému vítězství v řadě získal v čele mistrovství světa náskok čtyř bodů.

Druhý v Hockenheimu dojel překvapivě nováček v seriálu Brazilec Nelson Piquet s renaultem, který přitom startoval až ze sedmnácté pozice. Na třetím místě skončil jeho krajan Felipe Massa s ferrari, který je v šampionátu druhý.

Nejhůře z trojice jezdců, kteří šli do desátého závodu sezony se shodným počtem bodů v čele šampionátu, dopadl Fin Kimi Räikkönen, když včera získal jen tři body za šesté místo.

Hamilton sice v průběhu závodu přišel o vedení, protože na rozdíl od soupeřů nezajel do boxů v době, kdy kroužil po trati zpomalovací vůz. Když se konečně do boxů vydal, klesl až na páté místo, ale ztrátu rychle zlikvidoval. V závěru hravě předjel Massu a v 60. z 67 okruhů předstihl i Piqueta.

Šéf McLarenu Ron Dennis se po závodě Hamiltonovi omluvil za to, že vedení týmu špatně vyhodnotilo situaci. Neočekávalo, že zpomalovací vůz bude na trati tak dlouho.

„Tohle jsem neměl v plánu. Dal bych přednost klidnějšímu odpoledni,“ komentovala britská hvězda. „Celkově to pro nás ale byl velmi dobrý víkend, asi nejlepší v sezoně. Myslím, že jsme momentálně na vrcholu svých možností,“ liboval si Hamilton.

Naopak špatně skončil závod pro německého jezdce Tima Glocka, kterému v 36. kole prasklo zadní kolo a následně zdemoloval svou toyotu o zeď v cílové rovince. Šestadvacetiletý závodník byl převezen do nemocnice.

Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1.31:20,874, 2. Piquet (Braz./Renault) -5,586, 3. Massa (Braz./Ferrari) -9,339. Pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Hamilton 58 b., 2. Massa 54, 3. Räikkönen 51. Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 105, 2. BMW Sauber 89, 3. McLaren Mercedes 86.