Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

V nemocnici měl Zelenka dobré jméno

Česko

PRAHA Případ „heparinového vraha“ začal v květnu 2006. Tehdy začali na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodu umírat lidé ve větším počtu, než je na ARO obvyklé.

Primářovi nemocnice Pavlu Longinovi začala být četnost úmrtí podezřelá. Zjistil pomocí zdravotnické dokumentace, že u sedmi záhadně zemřelých asistoval jeden zdravotník: třicetiletý Petr Zelenka. Ten už pracoval v havlíčkobrodské nemocnici sedmým rokem a nadřízení s ním byli spokojeni. Po tomto zjištění v září 2006 postupoval primář způsobem, který mu později jeho kritici vyčetli: řekl Zelenkovi o svém podezření a se zdravotníkem rozvázal pracovní poměr. Zároveň podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Primář tak umožnil Zelenkovi, aby si našel zaměstnání v jiném zdravotnickém zařízení. Zelenka skutečně začal pracovat v nemocnici v Jihlavě. V prosinci 2006 si pro něj ale přišla policie. Obvinila ho ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu.

Zelenka se přiznal, že podával svým bezmocným pacientům heparin - prostředek, který zabraňuje srážlivosti krve. Nechal tak své oběti vykrvácet k smrti.

„Heparinového vraha“ umístili do vazební věznice v Hradci Králové. K vraždám nejprve řekl, že kdykoliv viděl lék heparin, „nemohl si pomoci“.

Případ vraždícího zdravotníka se stal osudným také řediteli havlíčkobrodské nemocnice Josefu Pejchlovi. Toho hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal z funkce - důvodem bylo „špatné manažerské zvládnutí celé situace“.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...