Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dva muži se otrávili metylalkoholem, jejich stav je stabilizovaný

Opilý muž (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opilý muž (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Další dva lidé po otravě metylalkoholem jsou od středy v nemocnicích na Frýdecko-Místecku a v Ostravě. Jde o muže ve věku 29 a 56 let. V Moravskoslezském kraji lékaři evidují už tři desítky lidí s touto otravou, dalších 16 jich v kraji po požití jedovatých lihovin zemřelo. V celém Česku je celkem 26 obětí, řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

"Devětadvacetiletý muž byl přijat ve středu večer v nemocnici na Frýdeckomístecku. Další šestapadesátiletý muž přišel odpoledne do nemocnice v Ostravě. Při expertizách byl u obou mužů detekován metylalkohol," řekla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Alkohol jako lék
Zdravotní stav obou pacientů je stabilizovaný a neměli by přijít o zrak. Mladšího lékaři léčí alkoholem. "V těle měl nízkou hladinu metanolu," řekla mluvčí nemocnice Sosna v Třinci Andrea Skříčková. Pacient v ostravské fakultní nemocnici je na tom podobně. "Do nemocnice přišel sám. Pil rum a následující den se mu udělalo špatně," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Třiatřicetiletý muž hospitalizovaný v úterý po otravě metylalkoholem v Havířově na Karvinsku je stále v kritickém stavu. Pacienti ve vážném stavu jsou i v Ostravě, jsou však stabilizovaní, řekli zástupci nemocnic.

Otrava metylalkoholem v Moravskoslezském kraji

Otrava metylalkoholem byla v Moravskoslezském kraji příčinou smrti devíti žen ve věku od 29 let do 73 let a sedmi mužů od 55 do 67 let.

"Mladý muž je stále v bezvědomí, napojen na plicní ventilaci," uvedl náměstek pro léčebnou péči havířovské nemocnice Jaroslav Lux. Dodal, že laboratorní výsledky jsou velmi špatné. Další třiačtyřicetiletý muž přijatý v pondělí bude z nemocnice propuštěn dnes. Dosud se u něj neprojevily žádné trvalé následky otravy. Podle Luxe muž kromě nekvalitního alkoholu popíjel i další alkohol, a měl tak i vysokou hladinu etanolu, což mu pomohlo zmírnit účinek metanolu.

Dva lidé ve vážném stavu jsou stále v Městské nemocnici v Ostravě. Šedesátiletý muž je na ARO a o dva roky mladší muž leží na interním oddělení. "Starší z pacientů podstoupil CT vyšetření, které dopadlo dobře, a lékaři ho pomalu probouzejí z umělého spánku. Zřejmě by mohl být bez následků, ale stoprocentně to v tuto chvíli ještě nelze říci," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Dodal, že stav obou hospitalizovaných je stabilizovaný. "Nepředpokládáme, že se jejich stav v těchto dnech bude výrazně měnit."

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...