Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V obalech na jídlo jsou toxiny

Česko

  13:24
PRAHA - Jíst některé potraviny, které se v obchodech prodávají zabalené v plastových fóliích, může být nebezpečné.

Obaly totiž obsahují nonylfenoly, škodlivé látky, které poškozují lidský hormonální systém. Zjistil to rozbor, který na podzim provedl Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. Testy si zadalo ekologické sdružení Arnika, které namátkou nakoupilo deset druhů potravin balených ve fóliích.

Nebezpečné chemikálie obsahovaly čtyři vzorky. „Nonylfenoly není povoleno pro balení potravin používat. Bylo totiž prokázáno, že mohou proniknout přímo do jídla,“ říká Jindřich Petrlík z Arniky.

Mezi nevyhovující výrobky patří například mražená kuřata a kuřecí řízky, které do obchodů dodává pražská firma Xaverov. Závadné byly také kuřecí krky balené v Tesku a listové těsto, které vyrábí brněnská společnost Šetra.

To nejsou naše obaly
Uvedené firmy se k výsledkům rozboru nechtějí moc znát. „Tak to mě opravdu překvapuje. Určitě si o tom zjistím víc. Nejsou to naše obaly, my je odebíráme od firmy Petružálek,“ říká Valeria Trávníčková ze společnosti Šetra.

Ani tady se ale k problému nepřiznali. „Těžko se k tomu vyjádřit, když jsem ty výsledky neviděl. Fólie kupujeme od německé nadnárodní společnosti a jsou testované na zdravotní nezávadnost dle pokynů Evropské unie,“ sdělil šéf firmy Petružálek Petr Syrovátka. Společnost Tesco, kterých se nepříjemné rozbory rovněž týkají, si chce vyžádat kompletní výsledky.

„Už jsme se obrátili na Arniku. Do té doby k tomu nemůžu nic říci,“ uvedla mluvčí Teska Jana Matoušková. Mezi další vzorky, které Arnika spolu se zlínskou laboratoří testovala, byl například plátkový sýr Eidam, kuřecí polévka v sáčku nebo kelímek s rybím salátem. Tady však testy škodlivé a nepovolené látky neprokázaly.

Nonylfenoly se používají na výrobu změkčovadel do PVC. Podle ekologů se dají pohodlně nahradit. Přítomnost těchto toxinů zkoumala letos na jaře i organizace Greenpeace. Zjistila je ve 13 různých dětských hračkách.

Autor: