Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V okolí 'strašidelného domu' měří geofyzici

Shořelá zásuvka v domě ve Strašicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shořelá zásuvka v domě ve Strašicích | foto: ČTK

ROKYCANSKO Podivné jevy typu samovolného hoření zásuvek, praskání skel a žárovek v domku ve Strašicích o víkendu polevily, ale neustaly. Odborníci zatím neznají jejich příčinu, i když trvají s přestávkami už pátý týden. Obec na dnešek povolala geofyzika, aby vyloučila přítomnost některých druhů záření. Expert zahájil práci před 10:00, řekl starosta obce Jiří Hahner.

"Měřicí vůz Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) má přijet v úterý. Měření jsme ale chtěli urychlit, a proto už jsme povolali odborníky sami," dodal. Výsledky geofyzika budou známy v úterý. Úhrady expertů se budou řešit, až se zjistí příčina, tedy konkrétní viník, což má obec podle starosty domluveno s policií.

Čtěte také

"Povolal jsem přítele, profesionálního geofyzika a geoelektrikáře. Provádíme měření tak zvaných bludných proudů, tedy elektrických potenciálů v zemi," řekl místní vědec Martin Lang, který s měřením pomáhá."Naměřili jsme v podstatě běžné pozadí, moc jsme se nechytili. Domníváme se, že to chce dlouhodobější monitoring," dodal Lang. Vědci prověřili elektrický potenciál v cizím proudovém poli, zdánlivý měrný odpor v zemi a provedli základní seismická měření, otřesy a dlouhé vlny. "Neprojevilo se nic, co by nás okamžitě uhodilo do očí. Vše bylo v běžném normálu," dodal. Experti dále položili do země seismický geophon, aby zjistili případné vibrace půdy. Zatím nemají žádné anomální hodnoty.

Měří okolo domku, uvnitř je to podle Langa záležitost ČEZ, rozvodných podniků a ČTÚ. "Bereme to jako prvotní vyšetření a pak se uvidí, co dál," dodal. Výsledky musí vědci ještě propočítat. Protokoly o měření bude mít obec k dispozici do dvou dnů. Poslouží jako podklad pro návrh případných dalších prací, vysvětlil Lang.

Starostovi chodí neustále nabídky od seriózních institucí po šamany, že v obci provedou kvalifikovaná měření. "V pátek mi jich telefonovalo asi 200.Jeden člověk nabízel, že vyžene zlé duchy kouzly. Dále dostáváme dopisy lidí, že se za nás modlí," dodal.

Majitelé smí do domu jen na kontrolu
Obecní policie hlídá, aby rodina v domku nepřebývala. Nařízení vydala obec a stále platí. Majitel nemovitosti tam má chodit jen na kontroly, aby neshořela. "Frekvence jevů zeslábla, ale síly nám ubývají. Je nutné, co nejdříve zjistit zdroj problémů," řekl vlastník domu Jiří Mraček. Přiznal, že ho bolí hlava a píská v uchu. Manželka se synem jsou u příbuzných."Upozornili jsme je, aby dítě do domku nechodilo," dodal starosta. Podle něj se v okolních domcích nic podivného neděje.

ČEZ, obec, řada místních a dalších "mudrců", kteří do obce nyní hojně zajíždějí, nejčastěji problémy vysvětlují vysokofrekvenčním vlněním, které přístroje ČEZ neumí změřit. "Nepotvrdilo se, zjistili bychom ho. Použitý přístroj byl více než dvacetikanálový a měli jsme možnost měřit vysoké i nízké frekvence," uvedl Lang. Pokud by šlo o vysílače televizního signálu, musel by detekovat nějaké rušivé vlivy. Geophon nenaměřil ani přítomnost dlouhých vln případného radiolokátoru ze sousedního vojenského prostoru.

Podle Langa chvíli se během měření v domku nic podivného nedělo, ale chvíli po odjezdu opět vypadl jistič. Podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky jde o jevy, které nejsou popsány v žádné odborné literatuře. ČEZ pokračuje v hledání zdroje záření. "Šance je ale v desetinách procenta, teď je to na ČTÚ, jemuž jsme v úterý zaslali podnět k šetření," dodal. Podle Sobotky je domek po provedených úpravách "nejuzemněnějším objektem na světě".

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...