Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Ořechově se bojovalo za deště a v blátě

Česko

OŘECHOV Lidé v Ořechově se v sobotu vrátili o 63 let zpátky. Připomněli si významnou bitvu, která na konci druhé světové války umožnila osvobození Brna. Rekonstrukce, ovlivněné letos prudkým deštěm, se zúčastnilo kolem 350 vojáků, kteří vystříleli 30 tisíc slepých nábojů. Akce byla součástí 11. ročníku vzpomínky na bitvu.

Právě letošní podoba bojů pravděpodobně zatím významnou bitvu připomínala nejvíc ze všech. Díky lijáku, který se v Ořechově strhnul mezi první a druhou rekonstrukcí, si vojáci užili opravdu krušné podmínky. „Byla to skutečná válka, kdy se brodili po kotníky v bahně,“ radoval se organizátor bitvy Dan Urbánek. Stovky fandů se opravdu vžily do děje. Boj byl o hodně lítější než obvykle, potvrdil Urbánek. Bitvy se zúčastnila i padesátka členů různých historických klubů ze Slovenska, Slovinska, Německa, Polska a Ruska. Právě Rusové, vítězové původní bitvy v roce 1945, si dnešní deštivé počasí pochvalovali. „Je to jako u nás,“ poznamenal jeden z nich.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...