13. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ořešíně postavili školku. Stačil jim na to jediný den

Školka vyrostla za jeden den. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školka vyrostla za jeden den. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Ani legendární stachanovci by se za takové tempo nemuseli stydět. Tam, kde ještě ráno byla "holá pláň" se základy, vyústěním inženýrských sítí a rozvodů, stála už odpoledne budova nové školky.

V brněnském Ořešíně se totiž jako první v moravské metropoli rozhodli nedostatek míst pro předškoláky řešit postavením takzvaného modulárního domu.

ČTĚTE TAKÉ O AKTUÁLNÍ SITUACI NA PETROVCE

Podstata těchto staveb je jednoduchá. Nestaví se na pozemku, ale připravují se v halách, kde dělníci uskuteční všechny práce včetně omítek či elektroinstalací. "Hotové moduly jsou přepraveny kamionem na místo určení, kde se snadno a rychle pomocí jeřábu seskládají do celku, který vznikl podle konkrétních potřeb zadavatele," vysvětlil stavbyvedoucí Vojtěch Halámek.

Školka vyrostla za jeden den.

Nyní už jen zbývá především tepelně spojit a utěsnit jednotlivé moduly. Nezanedbatelnou výhodou je i cena takovýchto staveb. Zatímco dostavba jednoho oddělení školky by stála v průměru kolem deseti milionů korun, ořešínský modul si vyžádá náklady zhruba poloviční.

S nedostatečnou kapacitou míst pro předškoláky bojují v Ořešíně již několik let. Místní děti musely docházet do školky v sousední městské části v Jehnicích, ani tam ale místa už nestačila.

Školka vyrostla za jeden den.

Ořešínské zastupitelstvo proto schválilo vybudování jednoho oddělení školky přímo v Ořešíně. "Tím z Jehnic odčerpáme pětadvacet dětí," vysvětlil ořešínský starosta Jan Levíček. Brněnský magistrát letos v únoru schválil pro stavbu dotaci ve výši 3,5 milionu korun.

"Rozhodli jsme se výstavbu modulární školky podpořit jakožto okamžité a finančně nenáročné řešení," uvedla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská. Slíbila, že se budou snažit podpořit i plán Jehnic na výstavbu tří nových oddělení mateřské školky a zařadit tento plán do plánu investic.

Školka vyrostla za jeden den.

Modulové stavby nejsou žádným podřadným řešením, i podle odborníků jde o plnohodnotnou náhradu klasických stavbařských technologií a postupů. Až modulový dům opustí stavbaři, bude ještě potřeba natáhnout koberce a vybavit interiér nábytkem. "I když se pohybujeme ve zcela šibeničních termínech dokončení, pevně věřím, že školku pro děti otevřeme již od prvního září," tvrdí starosta Levíček.

jihJiřina Veselá

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.