Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ostravě někdo barvou postříkal Památník Rudé armády. Stalo se to na výročí povstání v Maďarsku

Památník Rudé armády v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník Rudé armády v Ostravě. | foto: ČTK

OSTRAVA V Komenského sadech v Ostravě neznámý vandal poničil červenou barvou Památník Rudé armády, u něhož bývají pietní akce. Poškození národní kulturní památky nahlásil kolemjdoucí městské policii ve středu po 07:00. Není jasné, jak složité bude červenou barvu odstranit. Pracovníci technických služeb odebrali vzorky k analýze.

Ve středu to řekli představitelé města, obvodu a policie. Místo teď budou víc hlídat strážníci. Výše škody zatím není známá. Podle ruské ambasády poškození pomníku potvrzuje nebezpečí manipulace s dějinami druhé světové války.

„Nějací ‚hrdinové‘ v noci pod pláštěm tmy polili a pomalovali červenou barvou Památník Rudé armády v Komenského sadech. Stydím se za ně! Prokázali tím leda svou zbabělost, neznalost dějin a neúctu k vojákům, kteří při osvobozování Ostravy padli a jejichž ostatky jsou zde uloženy,“ uvedl na twitteru primátor Tomáš Macura (ANO).

23.října 2019 v 11:22, příspěvek archivován: 23.října 2019 v 12:54

Nějací “hrdinové” v noci pod pláštěm tmy polili a pomalovali červenou barvou Památník Rudé armády v Komenského sadech. Stydím se za ně! Prokázali tím leda svou zbabělost, neznalost dějin a neúctu k vojákům, kteří při osvobozování Ostravy padli a jejichž ostatky jsou zde uloženy. https://t.co/RpGsSsPjs4

Kromě poškození čelní strany památníku se sousoším byl památník postříkán i nápisy. Jedním z nich byl nápis „Budapešť 1956“, na památníku byla ráno i maďarská vlajka. Před 63 lety vypuklo v Maďarsku protikomunistické povstání, které začalo právě 23. října. I představitelé obvodu, který má památník ve správě, čin odsoudili.

„Je dobré si uvědomit dvě věci. Jednak je to pocta padlým v roce 1945, kteří jsou přímo v památníku i pochováni a neměli nic společného s rokem 1956. Za pozornost také stojí fakt, že pomník byl postavený v roce 1946 jako výraz vděku svobodných občanů Ostravy za osvobození našeho města,“ uvedli představitelé Moravské Ostravy a Přívozu na facebooku obvodu.

Památník Rudé armády v Ostravě.
V Komenského sadech v Ostravě někdo sprejem postříkal Památník Rudé armády.

Ruská ambasáda v Praze dnes poškození pomníku odsoudila na svém facebookovém profilu. „Ten skutek není ospravedlnitelný a jen potvrzuje nebezpečí krátkozraké a neuctivé manipulace jistých politických sil s dějinami II. světové války a snah pošpinit ty, kdo obětovali své životy pro osvobození Československa od nacismu,“ uvedlo velvyslanectví. Ambasáda počítá s tím, že pomník bude uveden do patřičného stavu a Česko podnikne opatření k předcházení podobným incidentům.

Mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Račák řekl, že očista památníku nebude jednoduchá a nebude otázkou dnů. Technické služby pravděpodobně v první fázi budou moci očistit barvu pouze z části památníku. Odstraňování barvy z uměleckých částí pomníku bude složitější, protože jde o památku, postup bude nutné koordinovat s památkáři. „Zajišťujeme restaurátora, který doporučí postup při odstraňování červené olejové barvy z památníku, bronzových desek a křídel. Způsobená škoda bude stanovena po uvedení věci do původního stavu,“ upřesnila odpoledne mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček řekl, že strážníci věc předali Policii České republiky. „Od dnešního dne máme v této lokalitě navýšen výkon služby, kde budeme využívat i (mobilní) kamerový systém,“ uvedl Plaček. Pod větší kontrolou bude i památník v Husově sadu a další.

Památník Rudé armády byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. Je u něj uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a občanů Ostravy padlých při osvobozování města. V roce 1978 byl památník prohlášen národní kulturní památkou.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku
V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.