24. září 2012 9:54, aktualizováno  15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Havířově zemřel jeden z prvních otrávených. Jde o 25. oběť

Nemocnice v Havířově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice v Havířově | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Na otravu metylalkoholem v pondělí zemřel v nemocnici v Havířově na Karvinsku pětapadesátiletý pacient. V nemocnici ležel od 3. září, jeho stav byl od počátku velmi špatný. Řekl to náměstek ředitele nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Lux. Jedná se o 15. oběť jedovatého alkoholu v Moravskoslezském kraji, 25. v celé České republice. Policie navíc prošetřuje podezřelé úmrtí dalšího muže v Ostravě.

Lux řekl, že muž se do havířovské nemocnice dostal pozdě. "Jeho stav už byl velmi špatný, byl přivezen s poruchami vědomí i zraku," řekl Lux. Pacient měl podle něj v té době metanol v těle pod hranicemi toxicity, protože už se přeměnil na kyselinu mravenčí, což prokázaly po několika dnech laboratorní testy. Muž patřil do první vlny lidí otrávených jedovatým alkoholem. Alkohol zřejmě pil s dalším mužem, jenž byl nalezen v bytě už mrtvý.

ČTĚTE TAKÉ:

Popíjeli alkohol s otráveným, odmítají komunikovat

Podezřelý alkohol popíjela v těchto dnech i čtyřčlenná skupina mužů v Ostravě. Jeden muž skončil ve vážném stavu v ostravské městské nemocnici, druhý zemřel. Jeho tělo se v jednom z bytů našlo v pondělí ráno. Pitva zemřelého je naplánovaná na úterý. Pokud se potvrdí otrava, půjde o 26. oběť v Česku a 16. v Moravskoslezském kraji.

S dvojicí alkohol zřejmě popíjeli minimálně další dva muži. Oba už policisté kontaktovali, muži ale nejprve odmítli komunikovat. Nakonec oba skončili v Městské nemocnici Ostrava. "Jeden měl 0,15 promile metylalkoholu, ale žádné příznaky otravy, nakonec podepsal revers," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Dodal, že druhý muž měl 0,2 promile alkoholu, ale žádné zdravotní problémy. V nemocnici zůstane den na pozorování.

Podle hygieniků byly v regionu intoxikovány metanolem zhruba čtyři desítky lidí, přibližně desítka je jich stále hospitalizovaných.

Soud během víkendu poslal do vazby v souvislosti s otravami metylalkoholem další čtyři obviněné. Z 24 obviněných v kraji již soud poslal 15 lidí do vazby. Mezi stíhanými jsou i čtyři ženy.

Kvůli sérii otrav metylalkoholem bylo v moravskoslezských nemocnicích postupně hospitalizováno několik desítek lidí, někteří zůstávají ve vážném stavu.

Policie stále neví, čím se otrávili muži z Chrudimska

Policie zatím stále pátrá po zdroji metanolu, jímž se minulý týden přiotrávil muž z Třemošnice na Chrudimsku. Z nemocnice v Čáslavi by již propuštěn do domácího ošetřování.

Sdělila to mluvčí krajské policie Eva Maturová. Prohlídka dvou obchodů s potravinami v Ronově nad Doubravou, kde si mohl lihovinu s metylalkoholem koupit, žádný výsledek nepřinesla.

"Ve čtvrtek minulého týdne jsme zadrželi dvě osoby, které prodávaly v Ronově, v pátek jsme je propustili. Probíhají úkony v trestním řízení, ale obviněn nikdo nebyl," uvedla Maturová.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?