Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

V patách jim bylo 24 tisíc policistů

Česko

PŘÍBĚH ÚTĚKU

PRAHA Jejich otec Josef Mašín ve čtyřicátých letech bojoval proti nacismu, oni pouhých deset let poté proti komunismu.

Bratrům Ctiradu a Josefu Mašínům bylo sotva dvacet let, když se stejně starými kamarády Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou založili odbojovou skupinu. Cíle měli dva: co nejvíce znepříjemnit život rozpínajícím se komunistům a utéct do západního Německa. Tam se chtěli připojit k armádě Spojených států. Věřili totiž, že Američané brzy prolomí železnou oponu a zbaví východní Evropu komunismu. Během odbojové činnosti v Československu skupina zabila tři lidi.

Pro cestu do Západního Berlína se pětice rozhodla v říjnu 1953. Mladíci doufali, že se jim „operaci“ podaří zvládnout během několika dnů, a tak si s sebou vzali jen minimum jídla, peněz a náhradního oblečení. Brzy se ukázalo, že jejich odhady byly chybné.

Nedaleko za hranicemi se skupina pokusila zmocnit automobilu. Doufali, že se tak snadno dostanou až do Berlína. Akce se však zvrtla a z pěti Čechů se stali psanci. Pouť se protáhla na měsíc a do pátracích akcí bylo zapojeno 24 tisíc východoněmeckých policistů a sovětských vojáků.

Mladíci měli často namále. Po přestřelce na železniční stanici v Uckru se od skupinky ve zmatku oddělil Zbyněk Janata. Policisté jej brzy našli a zatkli.

Během brutálních výslechů se Janata zlomil a řekl policistům důležité údaje o svých přátelích.

Zbývající čtveřice uprchlíků se přesouvala hlavně v noci, přes den se skrývala. Mladíci často jen velmi těsně unikali ozbrojené mnohatisícové přesile. Při jedné z četných přestřelek policisté zasáhli Václava Švédu. To byla skupina asi v polovině cesty do Berlína. Mašínové a Paumer se jej snažili nést s sebou, Švéda ale trval na tom, že ho mají nechat na místě. I Švédu pak policie zatkla a přes špatný zdravotní stav hodiny vyslýchala.

Pár dní předtím, než se posledním třem odbojářům podařilo dosáhnout Západního Berlína, byl do břicha postřelen také Milan Paumer. Bratři Mašínové jej ale táhli s sebou.

V listopadu 1953, měsíc po začátku dramatické cesty, do Berlína nakonec dorazili. Okamžitě se spojili s ambasádou USA, která jim poskytla azyl. Mladíci později skutečně vstoupili do americké armády.

Janata a Švéda byli mezitím vydáni do Československa a v roce 1955 popraveni.

Skupina bratří Mašínů zabila dohromady šest lidí. V Československu dva policisty a pokladníka, během útěku do Berlína pak zastřelili ještě tři policisty.

Autor: