Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas opět slevil, už mu stačí jen poslanecké slovo

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) opět zmírnil podmínky, za kterých je ochoten pokračovat ve vládnutí. Zatímco před týdnem požadoval od Karlolíny Peake celý poslanecký klub, nyní si vystačí pouze se slovem každého poslance, že vládu podpoří.

Celkem provládní tábor zřejmě nyní čítá 102 až 104 poslanců. Podle premiéra není třeba, aby se k podpoře vlády předem písemně zavazovali. "Nevidím důvod, aby poslanci něco podepisovali. Stačí mi slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu a její program," řekl Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády. 

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě před týdnem přitom tvrdil, že taková varianta by byla nepřípustná: "Nepřistoupíme na model, kdy by to byly dva poslanecké kluby a pak nějaký volný soubor radikálů, volně pobíhajících poslanců, aby se to dopočítalo do nějakého počtu. To nepovažujeme za součást takzvané bezpečné většiny," řekl Nečas ve čtvrtek 19. dubna. 

Je to podivný způsob, řekl Klaus

Takové ústupky se nelíbí ani prezidentu Václavu Klausovi: "Všichni dobře vědí, že já nejsem přítelem nestandardních řešení," řekl Klaus v průběhu návštěvy Moravskoslezského kraje. "To, jestli se nejdřív řeklo, že musí být koalice tří stran, pak že stačí tří poslaneckých klubů, teď už snad tří platforem, je pro mě trošku podivný způsob. Nicméně jako prezident musím mít zájem, aby vláda existovala, nemohu bořit vládu a proto, pokud bude nalezeno nějaké řešení, tak já ho vítám," řekl Klaus.

Vláda se ani nechystá sepisovat nové programové prohlášení nebo koaliční smlouvu. "Předpokládám, že nebudeme měnit vládní progamové prohlášení a budeme pouze parafovat koaliční smlouvu ve stávajícím znění," řekl Nečas po konci jednání.

Vláda na něm schválila bod, kterým žádá poslance o vyslovení důvěry. Poslanecká sněmovna se má k vyslovení důvěry sejít v pátek na mimořádné schůzi. Krok je důsledkem vládní krize, vzniklé poté, co se na dvě části rozštěpila tehdejší nejmenší vládní strana Věci veřejné.

Nečas původně požadoval celý poslanecký klub

Už v úterý hlasování o přerušení řádné schůze sněmovny ukázalo, že vláda zřejmě získá dostatek hlasů. Kabinet se po vypovězení koaliční smlouvy tří stran nyní opírá o hlasy poslanců ODS, TOP 09 a části zákonodárců zvolených za VV, kteří ze strany odešli společně s vicepremiérkou Karolínou Peake.

Nečas původně požadoval, aby okolo Peake vznikl nový poslanecký klub, k čemuž je potřeba celkem 10 poslanců. Vicepremiérka ale sehnala jen sedm dalších poslanců ochotných založit nový politický subjekt. Další dva, kteří slíbili vládu v hlasování o důvěře podpořit, zatím zůstávají uvnitř VV, které se jako celek začínají projevovat opozičně.

Nečas žádostí o důvěru předešel opozici, která vládu nyní označuje za nelegitimní a zřejmě sama plánovala v co nejbližším termínu vyvolat hlasování o nedůvěře.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Febiofest zahájil snímek Karel.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Febiofest zahájil snímek Karel.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Febiofest zahájil snímek Karel.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!