Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Pitrově případu jde o tři čtvrtě miliardy

Česko

  19:39
PRAHA - Tři čtvrtě milionu korun je podle policie škoda, kterou podnikatel Tomáš Pitr způsobil akcionářům Českomoravské finanční a leasingové. Pitr je v současnosti stíhán.

Podnikatel Tomáš Pitr. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Trestného činu podvodu se údajně dopustil v roce 2000, kdy působil jako předseda
představenstva společnosti Agrocredit, tehdy vlastněné Českomoravskou finanční a leasingovou.

O svém stíhání v této kauze novináře informoval sám Pitr krátce poté, co pražský městský soud ve čtvrtek přijal jeho patnáctimilionovou kauci a propustil jej na svobodu. Soud, který
Pitra před časem nepravomocně odsoudil k osmi a půl roku vězení za jedenáct let staré daňové delikty, na něj vydal zatykač před Vánoci. Obával se, že se Pitr chystá uprchnout.

Pitr ve čtvrtek novinářům řekl, že byl v souvislosti se Setuzou obviněn již potřetí. Státní zástupce podle něj dosud pokaždé stíhání zrušil z podnětu Pitrovy stížnosti. "Jde o starou
kauzu akcií z doby pádu Investiční a poštovní banky," uvedl ve čtvrtek Pitr bez bližších podrobností. 

Poprvé byl v případu obviněn z trestného činu zneužití informace v obchodním styku, podruhé z porušení povinnosti při správě cizího majetku, nyní je stíhán pro podvod. "Je to úplně
stejné odůvodnění, jenom je tam jiné číslo paragrafu," řekl Pitr. 

Za podvod ve čtvrtém odstavci mu hrozí až dvanáctileté vězení. Podle zdroje ČTK je s Pitrem stíhán také tehdejší člen představenstva Agrocreditu Miloš Hrubý. Za Agrocredit údajně
prodali akcie společností Setuza a Milo Surovárny v celkové hodnotě 750 milionů korun (akcie Setuzy za 120 milionů korun, akcie Mila za 630 milionů korun) firmě Invest Oil Bohemia.

Za to prý obdrželi 700 kusů bezcenných akcií své vlastní mateřské firmy Českomoravské finanční a leasingové. Tato společnost totiž byla v té době stoprocentním vlastníkem Agrocreditu. 

Akcionáři Setuzy, zadlužené u IPB, byly podle informací médií v době pádu banky (červen 2000) firma Agrocredit (34,92 procenta akcií), společnost Lukana (15 procent), rolnický fond (PGRLF) ministerstva zemědělství a Fond národního majetku měly dohromady 38,3 procenta, zbytek vlastnili drobní akcionáři z kuponové privatizace.

Firma Invest Oil pak podle Hospodářských novin koupila dalších 15 procent Setuzy od Lukany. "Koncem roku 2000 zřejmě byly akcie převedeny z Investu Oil na Český olej, který se tehdy poprvé objevuje jako nejvýznamnější vlastník Setuzy," napsal list loni v listopadu.

Invest Oil se podle deníku přejmenoval na Carwing a nemá podle rejstříku žádné členy představenstva. Firma Český olej je podle HN dominantním zpracovatelem olejnin s velkou šancí prosadit se i ve státním programu výroby biopaliv.

Ale měla prý velké potíže sehnat úvěry. Její pověst totiž podle listu kazí to, že není znám její skutečný vlastník, tedy neví se, kdo je "pánem" firmy Český olej. V obchodním rejstříku je jako jediný akcionář zapsán podnikatel Michal Zouhar, napsaly HN.

Toho ale prý nikdo za opravdového majitele nepovažuje. Za firmu vystupuje Pitr, jenž se
tituluje jako "poradce". Nejčastěji je podle deníku za skutečného majitele považován František Mrázek, muž, o něhož se policie údajně zajímala i v souvislosti s vyšetřováním několika vražd podnikatelů.

"Nemohu říci, kdo je finální majitel Setuzy," prohlásil ovšem i Mrázek před dvěma lety v HN v posledním rozhovoru, který zatím tisku poskytl. O Mrázkově vlivu svědčí podle HN i to, že jednal za Český olej s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem. Ten neskrývá, že má o Setuzu zájem, dodal list. 

Pitr ve čtvrtek uvedl, že za vydáním mezinárodního zatykače na jeho osobu je zřejmě konkurenční boj. Zda je oním mužem v pozadí Babiš, však nechtěl komentovat. "Nevylučuji to, ani nepotvrzuji, nemám na to žádné důkazy," řekl Pitr.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!