Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V postižených obcích ubyli dobrovolníci. Chceme je tady, lidi jsou zoufalí, říká koordinátorka

Dobrovolnická pomoc po tornádu v Moravské Nové Vsi foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Mikulčice - Dobrovolníků pomáhajících v tornádem postižených obcích po víkendu významně ubylo. Někteří místní jsou z toho zklamaní. Koordinátorka dobrovolníků z Centra ekologické výchovy Dúbrava Eva Dvořáková řekla, že uvítají každého a že kdo chce, ať se hlásí přes ně. Jihomoravský kraj v neděli odpoledne požádal dobrovolníky, aby už do zasažených obcí nejezdili, že je jich tam dost. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v reakci řekl, že dobrovolníci mohou dál jezdit pomáhat, ale musí dodržovat stanovené podmínky.
  13:13aktualizováno  14:32

V Mikulčicích tornádo poškodilo stovky domů, desítky z nich přišly o střechu. V mnoha případech je či bylo ale obtížné vůbec se dostat dovnitř kvůli popadaným věcem. „Stále tu potřebuje lidi, je jich nedostatek. Po víkendu šli lidi do práce, dobrovolníků je tady málo, obyvatelé jsou zoufalí,“ řekla Dvořáková.

Materiální pomoc dárců dorazila do obce Mikulčice na jižní Moravě, kterou se ve...
Zdevastované domy v obci Mikulčice na jižní Moravě, kterou se ve čtvrtek večer...

I o víkendu jich podle ní bylo zapotřebí mnohem více. „Organizuji zde dobrovolníky i z větších dálek, včera mi například volali z Brna, že už tady žádné dobrovolníky prý nechceme. Není to pravda, chceme je tady, každá ruka je tady dobrá. Vynášíme zničené věci z domů, promočené knihy, oblečení. Spousta práce, která se musí udělat odnošením, jinak to nejde. A rukou je málo,“ uvedla Dvořáková.

Dobrovolníků podle ní ubylo jednak po výzvě vedení kraje, aby už nejezdili, a také proto, že je všední den a lidé šli do práce. Uvedla, že dobrovolníci se mohou hlásit přes menší organizace, například právě přes jejich ekocentrum. Kontakt je: 608 123 535.

I stavbyvedoucí Miroslav Šebesta, který pomáhá v Moravské Nové Vsi, odhadl, že oproti neděli jsou dobrovolníci asi na desetině stavu. „Nějací dobrovolníci tady jsou, ale výrazněji jich ubylo. Přitom by jich bylo stále zapotřebí. V neděli tu asi 15 lidí vynášelo věci ze dvora, aby se dalo dostat do domu, trvalo jim to asi pět hodin,“ uvedl Šebesta.

Podle pondělního vyjádření Grolicha mohou dobrovolníci dál jezdit pomáhat do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, musí ale dodržovat stanovené podmínky, jako bezpečnost, nahlášení se v obci a odstavení auta na okraji obce, aby se neblokovala doprava uvnitř obcí. 

Bouřky zasáhly nejvíce Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a hodonínskou část Pánov. Dobrovolníci z celé země i zahraničí se tam sjížděli už od pátku a pomáhali lidem odklízet suť ze zničených domů, ale také stavět nové střechy, řezat popadané stromy a podobně. Zpočátku záchranné složky i s krajem dobrovolníky vyzývaly, aby nejezdili nekoordinovaně, protože se kvůli tomu ucpaly silnice a v obcích se s obtížemi pohybovali hasiči, záchranáři a také vozidla na odvoz suti.

V neděli kraj vydal pro dobrovolníky pravidla, na základě kterých mohli přijet, někde jich bylo ale takové množství, že už je některé obce odmítaly. Dnes počet dobrovolníků podle odhadů poklesl na desetinu. „O víkendu byl turbulentní stav. Ve všední dny nebude s ničí problém. Dobrovolníci mohou jezdit, pomůže každá ruka,“ řekl Grolich.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat