Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze by se mohlo opět jezdit rychlostí 70 km/h. Bém vyslyšel řidiče

Proti padesátce na magistrále v lednu protestovaly desítky řidičů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti padesátce na magistrále v lednu protestovaly desítky řidičů. | foto: ČTK

PRAHA Teprve od začátku letošního roku platí na některých pražských spojkách a magistrále povolená rychlost 50 kilometrů za hodinu a magistrát už opět chystá změnu. Rychlostní hranici chce zase zvýšit.

Primátor Pavel Bém (ODS) dal za pravdu některým řidičům a prohlásil, že padesátka je někde nesmyslná. A žehlí si tak pověst před volbami.

Rychlostní hranice by se měla ve vybraných úsecích zvýšit na 70 kilometrů za hodinu. Na padesátku se snižovala kvůli nařízení soudu, který dal za pravdu obyvatelům z okolí severojižní magistrály. Stěžovali si na vysokou hladinu hluku v bytech. Město ji proto muselo snížit na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22. hodině.

Zda omezení rychlosti mělo vliv na hlučnost, podle policie zatím nejde objektivně změřit. Podle obyvatel však citelné bylo.

"Pomohlo nám to. Snížení rychlosti nebylo krokem nejúčinnějším, ale je to krok znatelný," řekla serveru Lidovky.cz Alžběta Rejchrtová, mluvčí sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou. 

Kde nově od 1. ledna platí v Praze padesátka

V ulicí 5. května v úseku Jižní spojka - Boženy Němcové, ulicí Cínoveckou v úseku Kostelecká - MÚK Letňany, po Jižní spojce v úseku Vrbova - Chodovská a také v úseku Barrandovský most - Vrbova, ulicí Spořilovskou v úseku Brněnská - Jižní spojka a Lipskou v úseku Za Teplárnou - Evropská.

Pro zvýšení rychlosti ale podle Béma mluví to, že při rychlosti 50 kilometrů v hodině mají auta vyšší emise a brání plynulosti dopravy. "Jsem přesvědčen, že v některých místech tato nesmyslná omezení zmizí," prohlásil Bém.

Většina řidičů je prý se šikanou smířena
Podle Rejchrtové je to ale podléhání tlaku řidičů, kteří se organizují na Facebooku a plánují protestní jízdy. "Město by se nemělo rozdělovat na řidiče a ty, kteří tu žijí. Důležité přeci není projíždět rychle městem, ale snesitelně tu žít," dodala Rejchrtová. Reagovala tak na protestní akci pražských řidičů, kteří na konci ledna projeli pozvolnou rychlostí v koloně po Jižní spojce.

Další protestní jízda by se měla konat tuto sobotu. "Akci jsme se rozhodli tentokrát pojmout jako smuteční pochod za zesnulý Motorismus. Možná trochu předbíháme, ale raději buďme pesimisté. Ohlasy na minulou akci byly veskrze pozitivní, optimismem nás ale nenaplnily – většina řidičů je s šikanou na silnicích smířena a nemá vůli cokoliv měnit. Ukažme, že tomu nehodláme nečinně přihlížet," píší organizátoři na svém webu, jehož heslem je "Nebuďme ovce!"

Podle Rejchrtové si chce pražská ODS tyto a další rozzlobené řidiče před volbami udobřit.

Čtěte také

Preference pražské ODS totiž neustále klesají. Největším soupeřem ODS v Praze je TOP 09 a nepříjemně se na ni začínají dotahovat i sociální demokraté.

Čtěte také

Magistrát podle Béma v současné době pracuje na detailní analýze dopravní situace v hlavním městě. Její výsledky by měly být v pátek.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....