Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Senátu chtějí i tři neúspěšní uchazeči o post prezidenta. Praha eviduje 41 kandidátů

Česko

  18:30
Praha - Městské části hlavního města, které mají na starosti registraci kandidátů do Senátu, evidují 41 zájemců o křeslo v horní komoře Parlamentu. Vyplývá to z ankety ČTK.

Jiří Drahoš s Markem Hilšerem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Senátní volby se letos na podzim uskuteční spolu s komunálními v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12. Jména kandidátů úřady do potvrzení registrace nesmějí sdělovat, řada jich nicméně svoji kandidaturu veřejně avizovala. Patří mezi ně například neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš, Pavel Fišer a Marek Hilšer. Při posledních volbách v těchto volebních obvodech v roce 2012 kandidovalo 44 kandidátů.

V Praze 4 se do voleb zaregistrovalo osm kandidátů stejně jako v Praze 12. V Praze 2 evidují devět jmen a v Praze 8 se přihlásilo 16 kandidátů. 

Rath bude kandidovat do Senátu, zvolením by bývalý hejtman Středočeského kraje získal imunitu

Svoji kandidaturu už ohlásila řada osobností včetně tří neúspěšných prezidentských kandidátů. Jiří Drahoš bude kandidovat v Praze 4, Pavel Fischer v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2. 

Mezi další kandidáty v Praze 12 patří bývalá poslankyně Marta Semelová (KSČM), ústavní právník Aleš Gerloch nebo bývalý ministr financí Ivan Pilný, který za ANO zároveň z třetího místa kandiduje na magistrát. V tomto obvodu se o přízeň voličů uchází také Eva Tylová za Piráty a LES, František Dobšík za ČSSD nebo bývalý ministr zdravotnictví Ivan David za SPD. 

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak proběhnou letošní senátní a komunální volby?

V Praze 4 ohlásila kandidaturu například lékařka Mirka Skovajsová (za ČSSD) nebo bývalý triatlonista Martin Dvořák za ODS. V Praze 2 kandiduje Vladimír Kratina (ODS), Ivan Gabal (Zelení), někdejší šéf politického odboru kanceláře prezidenta Ladislav Jakl za SPD a mandát bude obhajovat Libor Michálek za Piráty. 

Paroubek může kandidovat do Senátu jako nezávislý, ostravská ČSSD pro něj získala 1000 podpisů

Současnou senátorku za Prahu 8 Danielu Filipiovou jako kandidát ODS nahradí právník Milan Golas. Senátor Tomáš Grulich (ODS) za Prahu 12 chce v horní komoře skončit. Naopak stávající senátorka za ČSSD Eva Syková za Prahu 4 bude mandát obhajovat, ovšem nově za hnutí ANO. 

Naposledy se do Senátu v Praze volilo v roce 2016. V Praze 6 tehdy uspěl ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09), který zvítězil v druhém kole nad filozofem Václavem Bělohradským (za ČSSD). V Praze 10 se do horní komory dostala Renata Chmelová (za KDU-ČSL) a v Praze 11 Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11). 

Hilšer bude kandidovat do Senátu za své hnutí

Doplňovací volby do Senátu se budou konat 5. a 6. října, stejně jako volby komunální. Volit se bude třetina horní komory, tedy 27 z 81 křesel. Tomu odpovídá i počet volebních obvodů, které se v Praze přesně nekryjí s územím městských částí, po kterých jsou pojmenované. Například obvod Praha 2 zahrnuje i část Prahy 3, Prahy 9 a Prahy 10.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!