30. prosince 2016 21:27, aktualizováno  23:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásahová jednotka v Praze zpacifikovala Poláka, který hrozil odpálením bomby v letadle z Las Palmas

Policie - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto | foto: Twiiter Milana Chovance

PRAHA V Praze přistálo nouzově letadlo, na jehož palubě muž hrozil odpálením bomby. Letadlo mířilo ze španělského Las Palmas do Varšavy. Podle ČT policie po 21. hodině muže zpacifikovala. Na starém ruzyňském letišti byl policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Milan Chovanec.

Okolo 21. hodiny se podařilo muže, který hrozil bombou, z letadla vyvést. „Spíše se jedná o nějakého člověka, který je vyšinutý,“ řekl ministr na otázku, zda měl útok znaky teroristického útoku.

Pilot letadla podle záznamu na webu www.liveatc.net oznámil, že má na palubě 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. „Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu,“ hlásil. Letadlo Boeing 737-800 polských aerolinek Enter Air v Praze nouzově přistálo přibližně ve 20:50.

Muže polské národnosti zadržela policie a vyslýchá ho. Podle serveru AKTU.cz: je zadrženému Polákovi kolem 60 let, v letadle byl údajně s manželkou.

Zadržela ho zásahová jednotka cizinecké policie sloužící na letišti. Při zásahu spolupracovali policisté s hasiči, kteří jim poskytli plošinu, po které se dostali do letadla. Pak ho zásahová jednotka zpacifikovala za pomoci donucovacích prostředků. Podle ministra Chovance na místě byla i URNA - Útvar rychlého nasazení.

Podle ministra zřejmě nešlo o teroristický čin. „Počkejme si na další informace, jak budou nabíhat,“ dodal nicméně. Chovanec uvedl, že chce počkat, až skončí výslechy a vyjádří se státní zástupce. „Ta hrozba byla vyhodnocena jako vážná,“ řekl. Zadržený podle jeho informací nejevil známky opilosti.

Všichni cestující, většinou Poláci, byli z letadla evakuováni, prošli pasovou a celní kontrolou. Chovanec řekl ČT, že pak začne pyrotechnická prohlídka celého letadla, které nebude moci několik hodin odletět. Pro cestující se bude hledat ubytování.

Letiště kvůli tomu několik desítek minut nepřijímalo. Na místě byl i policejní pyrotechnik, hasiči, záchranná služba na místo vyslala své vozy, včetně záchranářského kamionu Golem.

Nouzové mezipřistání letadla z Las Palmas

Poslední nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo před deseti lety, 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhružek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.

Pravidla pro nouzové přistání stanovují, že deset minut před ním se na letišti zastaví provoz. Žádná letadla tedy nedostanou povolení k odletu a přilétávající letadla vyčkávají ve vzduchu. Po přistání musí obnovení provozu povolit velitel zásahu.

givVojtěch Gibiš, ČTK