Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze zahraje slavná houslistka

Česko

PRAHA Na Pražském jaru je dnes na programu jeden z nejočekávanějších koncertů – přijíždí houslistka Anne-Sophie Mutterová a dirigent Kurt Masur.

Provedením Houslového koncertu e-moll Felixe Mendelssohna Bartholdyho připomenou letošní 200. výročí skladatelova narození. Koncert má ale i velký symbolický smysl.

Dvaaosmdesátiletý dirigent Kurt Masur byl od roku 1970 do roku 1997 šéfdirigentem Orchestru lipského Gewandhausu – s jeho érou je spojena vysoká umělecká kvalita, vybudování nového koncertního sálu i politické angažmá v roce 1989, kdy svým odvážným postojem přispěl k pokojnému průběhu demonstrací, které vedly k pádu komunistického režimu v NDR.

Dirigovat bude poslední z velkých německých dirigentů Také Masurovi pád železné opony otevřel svět a v roce 1991 se stal šéfem Newyorské filharmonie. V Praze byl naposledy s pařížským Francouzským národním orchestrem, v jehož čele stál šest let od roku 2002.

Je vnímán možná jako poslední reprezentant velké tradice německých dirigentů. Tentokrát vystoupí s Drážďanskou filharmonií, se kterou kromě Mendelssohnovy hudby provede Dvořákovu Novosvětskou. Houslistku Anne-Sophii Mutterovou objevil v roce 1976 jiný legendární dirigent, Herbert von Karajan. Bylo jí třináct let, když s ní poprvé vystoupil, a dalších třináct let trvala jejich spolupráce, během které společně nahráli celý základní houslový repertoár.

Houslistka se ke Karajanovi dodnes hlásí jako ke svému uměleckému vzoru. A dodnes patří k nejžádanějším sólistkám.

Komponují pro ni přední skladatelé, ale pravidelně se vrací ke klasickému repertoáru. S Kurtem Masurem znovu nahrála houslový koncert Beethovenův, Brahmsův a vloni v Lipsku znovu i překrásný koncert Mendelssohnův. Právě toto dílo spolu předvedou festivalovému publiku v Praze dnes večer.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...