Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Praze znovu řádili veksláci a lidé mohli běhat za zbožím

25 let svobody

  16:37aktualizováno  17:07
PRAHA - Lidovou veselici ve stylu socialistické zábavy před rokem 1989 uspořádal jako oslavu pádu železné opony pražský magistrát na Staroměstském náměstí. Lidé si tak mohli připomenout tehdejší poměry. Tuzex, bony, koncerty a ceny běžné před dvaceti lety přilákaly několik stovek návštěvníků.

Oslavy na Staroměstském náměstí - vekslák foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Na Staroměstském náměstí připomínaly atmosféru doby před rokem 1989 například stánky státního podniku Ovoce Zelenina, kde se stávaly fronty často i na základní potraviny, nejen na předvánoční banány a mandarinky.

Oslavy na Staroměstském náměstí

Stánek si dnes na Staroměstském náměstí otevřel i Tuzex, prodejna luxusního zboží dováženého z kapitalistické ciziny. Šťastlivci, kteří dnes tuzexové poukázky zvané bony získali, si za ně mohli nakoupit vzácnosti komunistické éry někdejšího Československa, jako byly panenky Barbie, čokoládová vajíčka Kinder, žvýkačky ve tvaru kuliček nebo céčka - písmenka z umělé hmoty, která děti spojovaly do dlouhých řetězů. "Bony získáte buď za nákup občerstvení, nebo od veksláků, když si s nimi zahrajete skořápky," vysvětlovaly lidem prodavačky v bílých pláštích.

Veksláci, oblečení do klasických riflových bund, s lidmi hráli hazardní hru se skořápkami a kuličkou, kdy má hádající ukázat na klobouček, pod který rychlými pohyby vekslák před zraky přihlížejících kuličku ukryl. Větší naději přece jen mohli mít zvědavci při hře s žetony a kartami.

Sledujeme oslavy on-line


Na náměstí také vyhrávala klasická dechovka, stánky s občerstvením zákazníkům oznamovaly, že soutěží o titul Brigáda socialistické práce, nabízely Knihu přání a stížností. Na vystavených panelech si lidé mohli přečíst typická oficiální hesla minulého režimu, například Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak nebo Kdo nepracuje, ať nejí, případně hesla velmi neoficiální, jakým bylo například Kdo nekrade, okrádá rodinu.

Oslavy na Staroměstském náměstí

Odpoledne si lidé do dvou hodin mohli koupit nápoje a pochutiny za ceny z roku 1989, pivo se nabízelo za 2,90 Kč. Později se vše vrátilo do dnešní reality, tedy pivo za 35 korun.

"Ta socialistická cena za pivo vypadá moc lákavě, ale musím připomenout, že jsem v osmdesátých letech nastupovala jako učitelka na základní škole za měsíční plat 1400 korun," uvedla jedna z přihlížejících žen.

Podobné recesistické akce a happeningy, které mají lidem připomenout předlistopadové poměry, se konaly i v dalších městech.

Běh za zbožím Národní třídě


Oslavy probíhaly i Národní třídě. Akci nazvanou "Zábavný běh za zbožím aneb za čím by se běhalo, kdyby se nestalo" ovšem přerušila demonstrace příznivců Dělnické strany. Až po zásahu magistrátu mohli nejprve děti běžet za banánem, dospělí poté pronásledovali toaletní papír.

Současně mohli lidé "obdivovat" makety socialistických obchodů s převážně prázdnými výlohami.

Čtěte více: Policisté zatlačili extremisty na most

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...