21. listopadu 2018 8:19, aktualizováno  12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřování na MMR se točí kolem ministryně Dostálové. Policie byla u ní doma

Klára Dostálová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Dostálová. | foto: MAFRA

Praha Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují od středečního rána v sídle ministerstva pro místní rozvoj na pražském Staroměstském náměstí a v centrále agentury CzechTourism na Vinohradech. Zásah souvisí se zakázkami CzechTourismu, řekl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Kriminalisté podle něj pouze zajišťují důkazy.

Podle zdroje LN blízkého vedení hnutí ANO kriminalisté v ranních hodinách navštívili ministryni Kláru Dostálovou (ANO) doma a prohledávali její byt. Lidé kolem ministryně tvrdí, že zatím není jasné, po čem konkrétním policie pátrá. Ministryně nebyla obviněna a údajně středečnímu zátahu nepředcházel žádný výslech ani podané vysvětlení.

Ze zdrojů, se kterými LN hovořily, vyplynulo, že hnutí svírá nervozita. Jednak kvůli nevědomí, z čeho přesně policie ministryni podezírá, zadruhé z obavy, aby se celá věc nepřehoupla v další vládní skandál z dílny člena vlády za ANO.

Podle informací deníku E15 je Dostálová hlavní podezřelou. Ve spise je podezírána z trestných činů překročení pravomoci veřejného činitele a dotačního podvodu.

„Z logiky věci policie prověřuje i mě. Policie mi z domova odvezla komunikační techniku,“ řekla Dostálová na tiskové konferenci.

„Ještě nebyl nikdo obviněn, zatím se pouze zajišťují důkazy pro další postup,“ uvedl Svoboda. Následně budou podle něj policisté důkazy několik týdnů či měsíců vyhodnocovat.

Přítomnost policistů v budově ministerstva na Staroměstském náměstí potvrdila ČTK i mluvčí resortu Veronika Vároši. „Ministerstvo poskytuje součinnost policii, bližší informace v tuto chvíli nebudeme sdělovat,“ uvedla mluvčí.

Na špatné hospodaření státní agentury na podporu cestovního ruchu upozornil již v roce 2016 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který podal trestní oznámení. Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem.

NKÚ tvrdil, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné v soutěži získat levněji. Například údajně kupovala právní služby bez posouzení, zda jde o nejvýhodnější variantu, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek. Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže.

Kvůli hospodaření agentury skončili již dva lidé u soudu. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku čelí obžalobě bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Z peněz, které byly určeny na podporu cestovního ruchu, koupili údajně zhruba 70 voucherů za celkem 600 000 korun na lázeňské relaxační pobyty, které podle obžaloby Vondruška rozdával svým známým či kolegům.

Najdete na Lidovky.cz