21. dubna 2017 6:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V pražských lesích se rozšířil kůrovec. Desítky smrků šly k zemi

Značení stromu, který bude pokácen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značení stromu, který bude pokácen. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Pražské lesy v posledních týdnech ve velkém počtu obývá lýkožrout smrkový, mezi lidmi známý spíše jako kůrovec. Škůdce, jenž se objevuje převážně na Šumavě, nyní zaměstnává lesníky i v hlavním městě. Zvýšený výskyt byl zaznamenaný v Kunratickém a Klánovickém lese. Pokáceny musely být kvůli broukovi desítky smrků.

Návštěvníci Kunratického lesa mohou nyní nově při průchodu území spatřit informační tabule upozorňující na plochy, v nichž se momentálně vyskytuje kůrovec. Tento druh hmyzu se v posledních letech v pražských lesích vyskytuje běžně, podle lesníku se ale momentálně počet smrků napadených tímto škůdcem mírně zvýšil.

„Stromy napadené kůrovcem jsou nejen v Kunratickém lese, ale i v jiných pražských lesích, například v Klánovickém lese. Někdy se jedná o výskyt jednotlivého napadeného stromu, někdy vznikne v porostu ohnisko zhruba 20 stromů,“ sdělila serveru Lidovky.cz Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města Prahy.

Za rozšířenost kůrovce s největší pravděpodobností může velmi suché počasí v předchozích měsících a následné oslabení stromů. „Nejedná se ale o žádnou kalamitu velkého rozsahu,“ doplnila Fišerová.

Vytěžené stromy v Kunratickém lese.
KVĚTEN - Rychlý nástup suchého a teplého počasí nahrává rozšiřování kůrovcové...

Jeho výskyt a intenzitu lesníci monitorují pomocí feromonových lapačů či takzvaných lapáků, tedy čerstvě poražených kmenů, které fungují jako lákadlo. Napadené smrkové porosty pak následně kácejí, aby nedocházelo k poškozování dalších dřevin. V každém lese se jedná zhruba o desítky stromů

Kůrovec ve sněmovně

Působení lýkožrouta smrkového lze poměrně lehce poznat podle toho, že na patě kmene stromu nebo pod jeho korunou jsou vytvořené závrtové otvory. Jak už vyplývá z názvu, brouk napadá převážně oslabené nebo poražené smrky, čímž zajišťuje takzvané zmlazování lesů.

Problém nastává ve chvíli, kdy člověk vysází smrkové stromy na místech, v nichž původně nerostly. Takové lesy pak snadněji podléhají kalamitám včetně právě přemnožení lýkožroutů. V této souvislosti jsou často zmiňovány horské smrkové lesy, o nichž se tvrdí, že byly uměle vysázené na konci 19. století.

Lapač kůrovce v okolí kopce Třemešín na Příbramsku.

Lapač kůrovce v okolí kopce Třemešín na Příbramsku.

Kůrovec se proto stal předmětem dlouholetých sporů o to, zda na Šumavě smrky kácet, či nekácet a ponechat prostředí přirozenému vývoji bez zásahu člověka. Svár se přenesl až do sněmovny, v níž poslanci počátkem dubna přehlasovali prezidentské veto a natřikrát tak schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která upraví pravidla v národních parcích.

Vedle Šumavy brouk nejvíce ohrožuje smrkové lesy na severní Moravě, namátkou na Bruntálsku, Opavsku nebo Albrechticku, kde jsou stromy kvůli nedostatku vláhy v horší kondici než v jiných částech republiky. Porosty tam ničí i parazitická, mírně jedovatá houba václavka.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz