Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Přerově zemřel generál Paroulek

Generál Jan Paroulek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generál Jan Paroulek | foto: ČTK

PŘEROV V přerovské nemocnici zemřel po dlouhé těžké nemoci pětaosmdesátiletý brigádní generál Jan Paroulek. Prošel bitvami ve Francii, Anglii a v Belgii. Byl nositelem řady ocenění včetně Československého válečného kříže i nejvyššího francouzského státního vyznamenání Řádu čestné legie.

V květnu 2005 jej na návrh vlády prezident jmenoval brigádním generálem. Informaci o jeho úmrtí potvrdil místopředseda Československé obce legionářské Alexander Beer. Válka zastihla Paroulka jako sedmnáctiletého ve Francii, kam v roce 1937 odjel na stipendium na vojenské lyceum. "Když vypukla válka, myslel jsem si, že by ji beze mě prohráli. Kluci ze školy se na mě tehdy složili, abych měl na jízdenku, a jel jsem k odvodu do Marseille. Tam však zjistili, že jsem nezletilý," řekl dříve v rozhovoru  Paroulek.

O něco později bojoval v československé samostatné obrněné brigádě. Byl při letecké bitvě o Británii i při vylodění v Normandii. "Nebyli jsme vycvičeni, měli jsme špatné zbraně. Nosil jsem uniformu s dírou od střepiny z první světové války," vzpomínal veterán.

Stejně jako mnozí jiní vojáci, kteří bojovali za svobodu v zahraničí, skončil po návratu ve vězení. Čtyři roky po válce byl propuštěn z armády, poté byl dvakrát zatčen. "Napodruhé mě odsoudili na 12 let za špionáž a velezradu. Ve skupině dalších zahraničních vojáků jsem poté prošel jáchymovským uranovým dolem. Pustili mne po deseti letech," uvedl Paroulek.

Po propuštění pracoval jako zedník a později jako stavební technik. V roce 1968 se podílel na obnově Sdružení zahraničních vojáků a spoluorganizoval jejich vystoupení na podporu demokratizačního hnutí. Listopadové události roku 1989 prožil aktivně na Přerovsku i v Praze a přispěl k renesanci Českého svazu bojovníků za svobodu i k obnově dříve zakázané Československé obce legionářské.

Rozloučení s brigádním generálem se uskuteční podle předsedkyně přerovské pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu Libuše Šnajdrové v pondělí ve 13:40 v obřadní síni města Přerova. Paroulek bude mít vojenský pohřeb včetně přeletu čestné letky.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!